Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » "Post tenebram spero lucem"...

TheDragon kérdése:

"Post tenebram spero lucem" ez latinul van, le tudná valaki írni nekem helyesen hogyan lehet a kiejtése?

Figyelt kérdés
2012. máj. 29. 09:38
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

Első vagyok:

teljesen világos (mostmár!) - azt hiszem, én őröltem egy másik malomban:D. Tulajdonképp mindketten egyet mondtunk, csak én szokásom szerint túlbonyolítottam. Kéne már nekem egy Damoklész kardja, amellyel átvághatnám a gordiuszi csomót:DDD, és akkor talán minden rendben lenne. Sok üdv.!

2012. máj. 30. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:
Örülök, hogy végül megértettük egymást :)) Üdv!:)
2012. jún. 1. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

Semminek nem örülök jobban, mint a kölcsönös megértésnek (mindenkor, mindehol). Loholok kardért:-) - állítólag Budán egy alagsori üzletben lehet kapni:DDD!

Ismételt üdv.

2012. jún. 1. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

Akkor kölcsönösen örülünk a latin kiejtésen való megegyezésen:D

És lett már kardod?:D:D:D

2012. jún. 2. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

Jaaj, köszönöm kérdésed, hogyne lenne már! Jóféle damaszkuszi penge (mert kifejezetten Gordiusz - tágabb - környékéről valóban gondolkodtam!) - dr. Kardos Damoklésznál sikerült rábukkannom..ki volt írva a bótra:-), hogy "okleveles pengeváltó" (mivel a régi kardot beszámítja, mikor beváltja újra). Na, egymás tenyerébe csaptunk, aztán még azt is a fülembe súgta, hogy gordiuszi csomót hol kapok. Most odafele tartok!!! (De ha az a bót be lesz zárva, kardomba dőlök rögvest. Szoríts, hog nyitva legyen szombaton!):DDD

Üdv!!!

2012. jún. 2. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
Gratulálok a humorérzékedhez;)) üdv!
2012. jún. 7. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
A hangsúly a közepén van, ugyanis a utolsó előtti második szótag hosszú (a két msh. miatt).
2012. aug. 15. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:

Egyébként pedig a tenebrae első szótaga nem hosszú:


[link]

2012. aug. 15. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

A latin kiejtés mindig elég relatív. A latinok a klasszikus latint úgy ejtették, hogy kicsit olaszos volt a hangzása.


Ennek ellenére angolul beszélő országokban angolosan ejtik. Mi magyarok a németek kiejtési modelljét vettük át, kicsit silányul. Tehát műnémetül ejtjük ki a latint, néhol magyarosított vonásokkal. Ezért nincs értelme a latin kiejtésén lihegni. Ennyi erővel kínaiul is ejthetnénk.


Egy dolog közös csak elvileg a sokféle kiejtésben, és ez a szóhangsúly.

2013. febr. 24. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:

Alapvetően a kiejtés a következő:


|pɔst 'tenebra:s/te'nebra:s 'spe:ro: 'lu:cɛm.|


poszt tenebrász szpéró lúcem.


A latin kiejtés valóban relatív, azonban nem "olaszos". Az olasz kiejtésnél csak a hangsúlyos, nyílt szótagok a hosszúak, a latinban bármennyi, bármilyen szótag lehet hosszú vagy rövid. A te.neb.rae/te.ne.brae első vagy két szótagja is hangsúlyos lehet a (muta cum liquida miatt).

2013. jún. 23. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!