Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Die besten Hits aller Zeiten....

Die besten Hits aller Zeiten. Mitől lett allER a szó végén?

Figyelt kérdés

2012. jún. 9. 22:10
 1/5 anonim ***** válasza:
89%

Minden időK legjobb slágeREI.


All(e) ugyebár alapvetően többesszámban áll mindig (kivéve, ha nincs többesszáma a szónak, azaz fogalom, akkor alles). Illetve itt, mint ahogy a magyarban is, a "Hits" a "Zeit" birtoka, amely "Zeit" többesszámban van.


Többes szám birtokos néveleje: der, és all(e) pedig egy olyan szó, ami felveszi a névelő végződését.

2012. jún. 9. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
jha én a Zeit-hoz raktam volna a végződést tehát allE Zeiten de akkor a birtokos miatt a Hits-et kell nézni így lesz aller értem
2012. jún. 9. 22:19
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem értem miről beszélsz. A "Hits" nem semmi köze az egészhez.


X aller Zeiten = minden idők x-e


Die Zeit (egyes szám alanyi-> die Zeiten (többes szám alany) -> der Zeiten (többes szám birtokos).


A németben a birtoklás csak a birtokló főnéven látszódik, a birtok maga nem ragozódik ezáltal semmiféleképp se.

2012. jún. 9. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

az alle mindig felveszi a határozott névelő többesszámának a végződéseit


[die] alle Zeiten - minden idők

[die] alle Zeiten - minden időket

[den] allen Zeiten - minden időknek

[der] aller Zeiten - minden időknek a vmije

2012. jún. 9. 23:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 webnyelv ***** válasza:

Igen, birtokos eset többes szám. Birtokos esetben így van a névelő (hímnem, nőnem, semleges nem, többes szám):


des, der, des, der


Itt ugye az utolsó "der" kell nekünk ("időknek a..."). Mivel itt nincs határozott névelő, a melléknév veszi fel a névelő ragját (der -> aller), tehát az "aller, alle, alles", ami tekinthető melléknévnek is itt, erősen ragozódik.


Remélem, érthetően sikerült leírnom.

2012. jún. 12. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!