Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A Honduras-t (spanyol) miért...

A Honduras-t (spanyol) miért ejtik "h"-val?

Figyelt kérdés

Utánanéztem a wikipédián, és spanyol nyelven beszélnek, valamint független spanyolországtól. Tehát spanyol. És spanyolországban a "h"-t nem ejtik ki.


De a tv-ben is hallom, hogy h-val mondják.



2012. júl. 10. 20:00
 1/8 A kérdező kommentje:
2012. júl. 10. 20:06
 2/8 anonim ***** válasza:

Pedig nem is ejtik benne a H-t.

Lehet, hogy csak úgy hallottad, nem? Néha úgy tűnik, mert ők nem teljesen úgy "nem ejtik", mint pl. a franciák, hanem ilyenkor kicsit jobban megnyomják az elejét azért.


Itt hallgasd meg: [link]

2012. júl. 10. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Én onduras-nak hallom spanyolul.
2012. júl. 10. 20:19
 4/8 anonim ***** válasza:
A spanyolok nem ejtik benne a h-t. Magyarul viszont valóban h-val hallod a tvben, mivel mi úgy ejtjük, ahogy le van írva. Egyébként attól, hogy Spanyolországban egy hangot így vagy úgy ejtenek, attól még más spanyol nyelvterületeken ejthetik teljesen másképp. Nekem sok spanyolországi spanyol ismerősöm van, és tőlük is kérdezgettem már erről, ők mondták, hogy van, hogy a dél-amerikai ember annyira más dialektust beszél, hogy nehezen értik meg egymást. Igaz, tudtommal a h minden spanyol dialektusban néma.
2012. júl. 10. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A H mindenhol néma, igen, de valóban vannak nagyon fura kiejtések.


Pl. (ez most nyilván csak annak mond valamit, aki tud/tanul spanyolul):

- a "ll" Spanyolországban, és tudtommal Mexikóban is "j", ugyanígy az "y" is "j". Viszont egyes dél-amerikai országokban "s"-nek ejtik, míg máshol "zs"-nek. Tehát pl. a "yo" szó (nekem: "jo") van, ahol so és van, ahol zso...

- amire Spanyolországban azt mondják, hogy "tú eres" (=te vagy), egyes dél-amerikai országokban azt mondják, hogy "vos sos". Még csak nem is hasonlítanak. :)

- A megszokott "qué tal" (hogy vagy) helyett sokat hallani dél-amerikában, hogy "cómo estás", vagy "cómo anda"

- A spanyol-spanyolban :) a "z", a "s" és a "c" hang mind különböző. A dél-amerikai spanyolokban ez mind "sz"-nek hangzik.


Ez csak pár példa, ami így hirtelen eszembe jutott.

Én a spanyolországi spanyolt tanulom (magamtól), viszont van uruguay-i ismerősöm, és először gyakorlatilag egyetlen mukkot nem értettem abból, amit mondott. Mostanra értem, de nehezen... Beszélni pedig sosem tudnék úgy.

2012. júl. 10. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Egyébként a tv-re ne alapozz semmit. Pl. hallottam már olyat tévében, hogy "Csárlsz Bodler", ami eléggé ledöbbentett. :)
2012. júl. 10. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Doruss ***** válasza:

Spanyolországban h nélkül ejtik, de más nyelvterületeken, ahol átvették, a saját nyelvük szerint ejtik ki.

Ez olyan, mint hogy pl. Los Angelest eredetileg "losz ánhelesz"-nek kell kiejteni, mivelhogy spanyol, de mégis úgy terjedt el, hogy "losz ándzselesz".

2012. júl. 12. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ehhez azt is tudni kell, hogy a spanyolban a h-val kezdődő szavak egy része a latin F-ből származik, mivel a latin szókezdő F- az alapszókincs nagy részében [h]-vá vált a középkori spanyolban, majd ez a h is elnémult, így ma már csak a helyesírás őrzi. VISZONT, vannak olyan nyelvjárások, amelyekben ezt a latin F-ből származó h-t ma is ejtik. Honduras nevének jelentése 'Mélységek', az hondo melléknévből, amely a latin FUNDUS-ból származik, tehát nem kizárt, hogy épp egy olyan nyelvjárást hallottál, ahol még ejtik a latin F-ből származó h-t. Ahol a latinban is H- volt eredetileg, azt viszont ma már sehol nem ejtik, mivel már a klasszikus latinban sem ejtették.
2012. júl. 18. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!