Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyarban, ha valakinek...

A magyarban, ha valakinek három neve van, miért középre tesszük a harmadik kezdőbetűjét?

Figyelt kérdés
Varga B. Tamás, Király L. Norbert... mi ebben a logika? A nyugati nyelvekben oké, mivel ott eleve a keresztnév jön elöl, így nem meglepő, hogy ha kettő van, akkor azt is a vezetéknév elé teszik, pl. Samuel L. Jackson. És itt megvan a "fő" keresztnév és a második megfelelő sorrendje. De nálunk miért így van? Úgy kellene, hogy a vezetéknév után az első keresztnév, utána pedig a második jön, tehát Király Norbert L. . Így lenne logikus. Hogy alakult ez ki?
2012. dec. 3. 18:59
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

ez nem ilyen bonyolult, ahogy te előadtad.


van két keresztnév, az első nem tetszik a viselőjének, ezért a másodikat használja


mivel úgy anyakönyvezték, és nem lehet cserélgetni, ezért az elsőt csak a kezdőbetűvel jelzik


pl. Király L. Norbi valószínűleg Laci vagy Lajos, lehet, hogy az apját is így hívják, ezért ő a Norbit választotta

2012. dec. 3. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Kösz. Értem. Tisztában vagyok vele, mi az az első és második név. Te viszont nem értetted meg a kérdésemet.
2012. dec. 3. 20:02
 3/9 anonim ***** válasza:
Szerintem csak akkor rövidítik,ha nem a "középen" levőt használja.Az egyik barátnőm Kovács Réka Sarolta.A Rékát használja.Nem rövidítik Kovács Réka S.-nek.Hanem pusztán elhagyja a Saroltát.Ahogy te mondod,a Király Norbert L még idiótán is hangzik.
2012. dec. 3. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

A barátnődet Kovács S. Rékának rövidítenék, nem Kovács Réka S.-nek.



Senki nem érti a kérdésemet?

2012. dec. 3. 20:40
 5/9 anonim ***** válasza:

de értjük, csak teljesen logikátlan


Samuel L. Jackson

Király L. Norbert


Jackson=Király

Samuel= L.

L.= Norbert


nem ugyanaz a név van rövidítve mindkettőnél

de miért zavar ez téged?

eleve a magyar nevek sorrendje egyedülálló (csak a japán hasonló), ezért hülyeség összehasonlítani a külföldivel


keress meg a nyelvészt és beszélgess vele

2012. dec. 3. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
*egy nyelvészt
2012. dec. 3. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
ÉN nem tudom, mi Király L. Norbert teljes neve, de szerintem ilyenkor vezetéknevet rövidítenek. Pl. Dolák-Saly Róbert, vagy (rögtönzök) Kiss Kovács Béla, akkor Kiss K. Béla lesz belőle. 2 vezetékneve van! Amúgy meg, ha keresztnév, akkor alapból sem a középsőt használja. Hány olyan ember van, aki nem használja a középsőt! DE azt nem írják ki betűvel! Azt csak elhagyják! Samuel L. Jacksonnak is valószínűleg az L. az első VEZETÉKNEVE. 2 vezetékneve, pl. Little, vagy mit tudom én, de a 2 VEZETÉKNÉV közül ezt használja.
2012. dec. 4. 02:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Az angolban sem feltétlenül családnevet rövidítenek, pl. George W. Bush nevében a Walker rövidül W-vé. És éppen ez lehet az egyik oka a használatnak: hogy megkülönböztessen más azonos nevűektől.

Nálunk nem feltétlenül van középen a rövidétés, pl B. Tóth László. Itt szerintem egyértelműen vezetéknevet rövidít a B. Király L. Norbinál lehet vezeték- vagy keresztnév is.

De aki a két keresztneve közül az elsőt használja, az a másodikat szimplán el szokta hagyni, mert az elég furcsán, szokatlanul hangzana és nézne ki, ha valakinek a kereszteneve után még egy rövidítés is lenne: "XY duettet énekelt Király Norbi L.-lel". Ezért (is) van középen. Ez így is logikus, csak másképp, mint ahogy a kérdező véli.

De akár vezeték-, akár keresztnevet rövidít, a rövidítést a vezetéknév részének szoktunk tekinteni, ilyen esetben állhat a keresztnév nélküli név végén: "XY duettet énekelt Király L.-lel és Sipos F.-fel". Ez így OK. Keresztnévvel nem.

És mivel a vezetéknévhez soroljuk a rövidítést, így végső soron lényegtelen, hogy az vezetéknevet, első, vagy második keresztnevet rövidít-e.

Kovács Németh László => Kovács N. László, K. Németh László

Kovács Norbert László => Kovács N. László

Kovács László Norbert => Kovács N. László, Kovács L. Norbert

2012. dec. 4. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Én sose hallottam olyat, hogy a név bekerült középre. ettől függetlenül még létezhet.
2012. dec. 7. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!