Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Latin feladatban kellene...

Latin feladatban kellene segítség? (igeragozás stb. ) a dant, cepit, vocamus, iussi igéknek kellene a coniugatio, imp. Tő, perf. Tő, valamint idő-szám-személy alakja. Köszönöm a segítséget előre is!

Figyelt kérdés

2012. dec. 4. 22:20
 1/8 zolisal ***** válasza:
100%

dant: act. ind. praes. impf. pl. 3 (do dare)

cepit: act. ind. praes. perf. sg. 3 (capio capere)

vocamus: act. ind. praes. impf. pl. 1 (voco vocare)

iussi: act. ind. praes. perf. sg. 1 (iubeo iubere iussi)

2012. dec. 5. 01:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 zolisal ***** válasza:
a perfectum tovek kimaradtak.. sorrendben: dedi, cepi, vocavi, iussi
2012. dec. 5. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!!
2012. dec. 5. 11:32
 4/8 webnyelv ***** válasza:

Ezt egyébként hogyan gondolják a latin tanárok, hogy pl. a cepit-ből kitalálja a tanuló, hogy az a capere ige? Addig lapozza a szótárat, míg véletlenül megtalálja a C betűnél? Hagy még némi kívánnivalót maga után a latin tanítás. Azt hittem, ez csak kb. 10 éve volt így, de azóta is ezzel az értelmetlen módszerrel tanítják ezt a szép nyelvet.

Ennek kb. annyi értelme van, mint ha németből ki kéne találni 2 nyelvóra után, hogy a geschriebenes alaknak mi a főnévi igeneve. Vagy 2 angolóra után ki kéne találni, hogy a went ige future perfect continuous in the past alakja hogyan van.

2012. dec. 5. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
57%

Jól "mondod", Webnyelv!

Nekünk az első év záródolgozatában a "subtuli" szó szerepelt, azt sem tudtuk, hogy eszik-e vagy isszák...

Persze ma már könnyű. A fero- ferre- tuli- látum-ra kellett volna gondolni... De akkor ki tudta ezt? Talán Vergilius!

2012. dec. 6. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim válasza:

Julianna:

Nekem a ferro, ferre, tuli, latum az elsők között volt, amit bevertek a fejembe. Valószínűleg nem csak a tanár hibája, hogy nem tudtátok.

Ha ez a tanítási módszer nem felel meg nektek, mégis hogyan csinélnátok? Tgadásból nem lehet világot építeni :)

2012. dec. 6. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 webnyelv ***** válasza:

Ha már volt a ferro ige, és volt szó arról is már, hogy mi lehet az a "sub", akkor rendben van, hogy előfordul a "subtuli". De ha azelőtt nem volt szó még sem a ferro igéről, sem az igekötőkről, akkor tényleg értelmetlen így a feladat. :)

Sajnos nekem is így tanították a latint. Én egyszer a legibus szót nem tudtam megfejteni, hiába lapoztam a szótárat a L betűnél, nem jöttem rá, hogy az a lex szóból van. Igaz, mi egyetlen óra alatt tanultuk az összes névszóragozást, így nem mélyedtünk el abban, hogy pl. az x végződésből mi lehet.

2012. dec. 7. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Hatos válaszoló!


Azért, mert NEKED megtanítottak időben valamit, ÉN, akinek ezt és akkor nem tanították, nem tudhattam, nem gondolod? (persze ez off, elnézést.)

Nekem a "rex-rea" szavak már a harmadik leckében szerepeltek, de ezért nem "dorongolhatom le" Webnyelvet, ugye?

2012. dec. 7. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!