Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » 2 anyanyelvű vagy? Mik a...

2 anyanyelvű vagy? Mik a hátrányai, előnyei?

Figyelt kérdés
Kérem azok válaszoljanak akik ovodás vagy kisgyerek korban sajátitották el a 2 nyelvűket. Szóval akinek pl.: anyja Angolul beszélt hozzá de apja magyarul kisgyerek vagy ovodás korában és igy van 2 anyanyelve. Szóval nem 16 vagy 30 évesen sajátitota el anyanyelvként hanem kisgyerek korában.

2013. jan. 14. 21:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
94%

Na hogy a kérdező tulajdonképpeni kérdésére is érkezzen már válasz, én 2 anyanyelvű vagyok. 10 éves koromig Németországban éltem, ott jártam óvodába, és 3 évig iskolába is, otthon a szüleimmel azonban magyarul beszéltünk.

Én csak előnyökről tudok beszámolni, úgy érzem kincset kaptam a kezembe. Egy problémám van, mégpedig az, h lassan 19 éve újra Magyarországon élek, és mivel nagyon ritkán adódik lehetőség arra, h anyanyelvű némettel beszélgessek, szépen lassan kopik a tudásom. Igaz, még mindig jóval C1 fölötti a tudásom, de már nem forog úgy a nyelvem, mint régen, előfordul h egy másodpercre leállok keresni a megfelelő szót (vagyis már nem németül, hanem magyarul gondolkodom).

Úgyh nem elég "csak" kisgyerekként 2 anyanyelvűnek lenni, az így megszerzett tudást folyamatosan ápolni kell (azt még megjegyezném, h kizárólag német nyelvű műsorokat nézek a tévében, a beszédkészségem ezzel együtt romlott vmennyit).

2013. jan. 15. 01:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Az utolsó válaszolonak köszönöm.
2013. jan. 15. 06:04
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
én kárpátaljai magyar vagyok és bár az anyanyelvem magyar, gyermekkoromtól jól beszélem az ukránt és az oroszt. Csak előnyöket látok ebben. Bár kiskoromban a több nyelven beszélő gyerekekhez hasonlóan gyakran kevertem a nyelveket, de idővel ez kitisztult, és most nagyon örülök annak, hogy egyszerre hármat sikerült elsajátítanom a környezetemnek köszönhetően. Mellesleg így könnyebben is megy a nyelvtanulás
2013. jan. 16. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 mustafa33 ***** válasza:
0%

Ha fejreállsz is, anyanyelv csak egy van. Mivel anya is csak egy van. Hogy tekinthetném anyanyelvnek azt amit óvodában rám kényszerített az állam?

Még ha 100%ban bírom is.

2013. máj. 16. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Utolsó válaszoló. Ezzel az a baj, hogy nem én találtam ki. Ez bizonyitott. Az anyanyelv lehet több is. Hogy te másképp értelmezed az anyanyelv fogalmát még a fogalom nem változik. Anyanyelv az amit az ember gyerekorába megtanult, és a gyerekori agya miatt az agya akkor képpes azonosulni több nyelvre amit soha nem fog elfelejteni. Az anyanyelv kialakulása nem függ attol, hogy az illetőnek hány anyukája van. :D Ha gyerekorába több személytől több nyelvet hall évekig akkor azon a nyelveken tudni fog, minnél korában kezdi tanulni a nyelveket annál jobb és annál jobban modosul rá az elméje.
2013. máj. 17. 07:17
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Mustafa: nekem van több kétanyanyelvű ismerősöm is. Egyiknek orosz-magyar szülei vannak, mindegyiket tanították neki kiskorában. A másik japán-magyar. A harmadik kubai (spanyol)-magyar. A negyedik koreai-magyar.


Hozzájuk mindkét szülő a saját nyelvén beszélt; sőt, olyan is van, ahol közvetítőnyelvként az angolon is emellett, mert pl. a japán-magyar páros nem tanulta meg egymás nyelvét, így egymással angolul kommunikáltak. A gyerek gyönyörűen leszűrte, hogy apához japánul, anyához magyarul, mindkettőjükhöz angolul kell szólni, ennyi.


U.i.: az óvodában tanult nyelv hivatalosan nem anyanyelv, viszont nagyon közel áll hozzá. Ha olyan személlyel beszélsz, aki óvodában sajátította el az adott nyelvet, jó eséllyel nem fog feltűnni, hogy nem anyanyelvi, mert 95%-ában helyesen beszéli a nyelvet.

2013. máj. 17. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 mustafa33 ***** válasza:
58%

Az óvoda nem anya!

Voltam újságíró ovodában tanult nyelven, mégsem anyanyelvem. Vegyesházasságban született gyerek jobbik esetben kétnyelvű, de akkor is egy apától nem anyanyelvet tanul. Szerinted az a nyelv amit a szomszéd gyerekektől tanultam, az is anyanyelvem? Meg az is amit az állam kényszerített rám az iskolákban? Mert azt is kiskoromban tanultam. Nem azok tanult nyelvek, bár gyerekkorban könyebben tanultak. Anyanyelvem az amin anyám imádkozni tanított, amin altatódalt énekelt nekem.

2013. máj. 17. 21:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Az, amit születésedtől tanultál és anyanyelvi szinten elsajátítottál, az az anyanyelved. Teljesen mindegy, hogy a jó édes apádtól vagy anyukádtól tanultad-e. Felőlem a nagyanyádtól vagy dédapádtól is tanulhatod, az anyanyelv az anyanyelv, és tudományosan igazolt tény, hogy több is lehet belőle. Innentől kezdve nem vitatéma.
2013. máj. 17. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
100%
Mustafa, ennyi erővel az a gyerek, akinek nincs anyja (teszem azt meghalt a szülésnél), és az apja egyedül nevelte fel, annak nincs semmilyen anyanyelve?
2013. máj. 21. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 mustafa33 ***** válasza:
62%

Tudatosan kiforgatod a szavakat.

menj el egy székely kocsmába és jelentsd ki hangosan, hogy minden ott ivó embernek aki kiskorában megtanult románul román az anyanyelve. Kézefoghatóan magyarázzák majd meg neked, hogy nincs igazad ☺.

2013. máj. 21. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!