Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szokták mondani az angolok...

Szokták mondani az angolok hogy "ájron nov" ezt hogy kel angolul helyes irni és mit jelent?

Figyelt kérdés

2013. febr. 20. 17:22
1 2
 11/19 anonim ***** válasza:

Hármasnak:


Na most olyan igazi idegennyelvőrös érzésem van...


Nem vagyok fonetikus; nincs olyan nyelvről tudomásunk, ahol kontrasztban lenne a kettő, úgyhogy nekem aztán mindegy, hogy tap vagy flap (sőt, több fonetikus [i]következetesen[/i] ugyanúgy hívja őket, egyéb megfontolások alapján).


A writing-riding homofón pár viszont nem annyira ritka dolog.

2013. febr. 21. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 anonim ***** válasza:

Pedig nem vagyok Idegennyelvőr, hiányzik az öreg, mostanában már nem blogol.


Elég szomorú, hogy sok fonetikus összetéveszti, pedig elég sok különbség van közöttük. Próbáld ki, hogy mikor magyarul beszélsz, akkor a tap helyett amerikai flapet ejtesz. A beszédpartner minimum furcsállni fogja.


Ugyanez fordítva is működik. Ha egy amerikainak mondasz tapet a flap helyett, akkor nem lesz neki az igazi. Hiába hasonló hang, laikus, edzetlen fül számára is jól hallható különbség van közöttük.


Viszont most, hogy átgondolom, az I don't know-ban a d mégse flapesedik, mert a d hangsúlyos. Elvileg ugyan ez csak a t-nél zárná ki a flapesedét a hehezet miatt, de szerintem a d-nél is elég valószínűtlenné teszi.

2013. febr. 22. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 A kérdező kommentje:
mit jelent az hogy flap?
2013. febr. 23. 10:02
 14/19 anonim ***** válasza:

Csapódást jelent. A nyelved csapódik előre, a hegye súrolja az így mögötti szájpadlásrészt. Olyan hang, ami d és r között van, egyszerre hasonlít mindkettőre, bár inkább a d-re.


Itt meg tudod hallgatni:

[link]

A better "betör" helyett inkább d-sen szól: "bedör".

2013. febr. 23. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/19 anonim ***** válasza:

*súrolja az *íNY mögötti szájpadlásrészt.


Fránya elgépelés

2013. febr. 23. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/19 A kérdező kommentje:
ez ojant a berör igaz?
2013. febr. 23. 11:11
 17/19 anonim ***** válasza:

Igen, amolyan berör, bár én inkább bedörnek írnám át, mivel a d-re jobban hasonlít.


Mondjuk most hallgattam épp ezt:

http://www.youtube.com/watch?v=RqQn2ADZE1A

Ebben nem flapet ejt, hanem egyenesen magyaros-spanyolos r-t a flap helyén. Csomószor énekli benne, hogy gárá gán a "got a gun"-ra, mikor annak inkább gáDá gán-nak kéne lennie. Szerintem ez valamiféle hiperkorrekció lesz, semmiképp nem a szokásos kiejtés.

2013. febr. 23. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 anonim ***** válasza:

Anno P. Ladefoged fonológus propagálta ezt az elkülönítést (lásd The Sounds of the World's Languages), de tudtommal később ő maga sem tett így.


Az "I don't know"-ban nem hangsúlyos a középsúő szó, mert nem követheti egymást három hangsúlyos szótag, ezért a középsőről "leesik" a hangsúly. De ha lenne is, az sem lenne probléma, elvégre a "potato" szóban is mindkét T-ből flap lesz.


A linkelt videóban én nem hallottam semmi különöset; ha volt is, valószínűleg a zene ritmusa miatt. Zenében egyébként is vannak furcsa kiejtésbeli dolgok.

2013. febr. 26. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 anonim ***** válasza:

A videón az a lényeg, hogy flap helyett tényleg tap-et énekel, és nekem baromira sérti a fülem, mintha egy spanyol bevándorló akarná a flapet utánozni.


Tap/Flap párt pedig nem Peter Ladefoged nyomán kell megkülönböztetni, hanem mert tényleg két külön hang, akár mennyire is hasonlóak, nem cserélhetőek fel. Az csak inkább a sors fintora, hogy még Ladefoged is megkülönböztette korai munkáiban, és csak aztán gondolta meg magát, elegendő ok nélkül.


Az I don't know-ban valóban csökken a don't főhangsúlya, mellékhangsúly lesz belőle, de szerintem már a mellékhangsúly is megakadályozza a flap-esítést.


A potato szónak valóban van olyan amerikai kiejtési variációja, mikor mindkét t flapesedik, de sokkal gyakoribb az, hogy az első t hehezett benne (nem lesz belőle flap).

2013. febr. 26. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!