Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség a szerb és a...

Mi a különbség a szerb és a horvát nyelv között?

Figyelt kérdés
2009. szept. 18. 21:26
 1/6 anonim ***** válasza:
66%
Irásban egész más. Szerbek cirill betűvel írnak, horvátok latinnal. Szóban elég hasonló. Ha nem beszéled a nyelvet, elég nehéz véleményt alkotnod, hogy mi a közös és mi a külömség.
2009. szept. 18. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
97%
Túl a cirill/latin írás különbségén: pl. hogy a szerbben több a nemzetközi szó, a horvátban viszont ezeket kiküszöbölik és horvát szavakat gyártanak a helyükre. Ebben poitika is van: minél jobban el akarják távolítani egymástól a két nyelvet, amit régebben egy nyelvként (szerbhorvát) tartottak számon és max. nyelvjárásnyi különbségek (pl. kiejtés - van az ékavszki, ljékavszki, ikavszki kiejtés aszerint, hogy bizonyos szavakban e, lje vagy i van, pl. mleko, mlijeko, mliko - , meg sok más a/o stb. hangzókülönbség, hangsúlyozási különbségek) voltak közöttük. Kölcsönösen teljesen érthetőek egymás számára (egyelőre még).
2009. szept. 18. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
88%
A szerbek mindkét írásmódot tudják, csak a ciril a hivatalos. Például itt a szerb állami TV honlapja: [link] és ugyanaz csak latin betűkkel: [link] page/home/sr.html
2009. szept. 19. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
92%

Én szerbiai vagyok, és szerintem nagyon sok a különbség. Majdnem minden szóban "ilj, elj" van a horvátoknál, nálunk meg ilyen megszokott.

És igen, latinnal és cirillel is írunk, csak a cirill a hivatalos. Szerb iskolákban az elsős diákok először cirillel tanulnak írni, de magyar iskolákban latinnal, és csak általános 4. osztályában tanulják a cirillt.

De ha beszélnéd a szerb/horvát nyelvet, akkor te is éreznéd a különbséget, mert ha nem beszéled egyiket sem, akkor én hiába magyarázok, nem hiszem hogy megérted.

13/L

2010. jan. 25. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim válasza:
Ha nem is beszéled egyiket sem, de kicsit figyelmesen hallgatod, érzed, hogy a horvát egy kissé lágyabb - az előttem leírtak miatt, pl folyó = reka (szerb), rijeka (horvát). Ezen kívül nyelvjárási különbségek vannak, de az Magyarországon is.
2010. dec. 2. 01:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim válasza:
5%

most ez komoly én szerbiában születtem és szerintem jobban tudják azok akik ott születtek,szóval szerbek nem csak csiril betükkel irnak és a horvátok nem csak latin betüvel irnak,példaul CrnaGora is latin betüvel irt és csiril betüvel de volt valami és szét váltak szóval már CrnaGorának van saját nyelve anyám ott született én meg már azóta 16 nyelven beszélek!Ja és ha valami problémád lenne csak irj E-mailben címem:maggianiko@gmail.com vagy liptayt5@mailbox.hu

Üdv:felhasznalo

2013. jan. 16. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!