Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Nemrég kezdtem brazilul...

Nemrég kezdtem brazilul tanulni. Mitől függ, hogy a főnév hím vagy nőnemű? Ezt csak be kell "magolni"?

Figyelt kérdés
Még nem tanultam olyan nyelvet, amiben a főnévnél is megkülönböztetés lenne. Angolt tanulok, de abban csak a she/he van, meg törököt, abban meg csak "o".

2013. ápr. 6. 15:06
 1/7 anonim ***** válasza:
76%

A német nyelvben a főneveknek nemük van.

Be kell magolni, bár bizonyos "szabály" azért van.

Amúgy a portugál nyelv is "nemes"...

2013. ápr. 6. 15:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 rémuralom ***** válasza:
76%

A neolatin nyelvek a latinból fejlődtek ki, és egytől egyig megőrizték a nemek megkülönböztetését. Mondjuk a semlegesnem eltűnt, de a hím- és a nőnem megmaradt.


Aminek van természetes neme, annak értelemszerűen a természetes neme lesz a nyelvtani neme is. A nő, a lány, a tanárnő, a tehén stb. nőnemű, a férfi, a fiú, a tanár, a bika stb. hímnemű. Portugálul nem tudok, de a német nyelvben például akad kivétel ez a szabály alól is: a lány és az asszony semlegesnemű.


Aminek nincs természetes neme, az meg valahogy be lett sorolva. Némelyik már a latinban, a latin semlegesei meg már újonnan a portugálban. Ezt szavanként meg kell tanulni, nincs mese. Esetleg lehetnek képzők, vagy olyan szóvégek, amelyek jellemzők a nemre, például a latin -tio végű főnevek mindig nőneműek (és feltehetőleg portugál megfelelőik is, de mondom, én nem tudok portugálul).

2013. ápr. 6. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 rémuralom ***** válasza:
78%
Ja és az lemaradt, hogy nem brazilul tanulsz, hanem portugálul :) A brazilok is portugálul beszélnek, csak egy kicsit más nyelvváltozatot. Annyira azért elvileg nem tér el a kettő, hogy külön nyelvnek lehessen őket nevezni.
2013. ápr. 6. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
köszi! :) csak azért írtam brazilnak, mert nem a portugáliai portugált kezdtem tanulni, hanem a brazíliait, de nem nagy a különbség, inkább a kiejtés
2013. ápr. 6. 16:10
 5/7 anonim ***** válasza:
70%

Általában ami a-ra végzôdik, az nônemû, ami o-ra, az hímnemû. Valószínûleg minden (vagy a legtöbb) mássalhangzóra végzôdô szó hímnemû.


Vannak kivételek. Például a görög eredetû szavak hiába végzôdnek a-ra, hímnemûek maradnak. Például: o tema.


Ami -ção (többesszámban -ções), -dade végzôdésû, az mindig nônemû.


A brazil nem csak kiejtésben, de egyes szavak helyesírásában is eltér az európai portugáltól. Például: factura - fatura.

2013. ápr. 7. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
A második hozzászóló által említett "latin -tio végű főnevek" a portugálban a -ção végûeknek felelnek meg.
2013. ápr. 7. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
59%
Az utolsó előtti jól mondja, annyit hozzátennék, hogy a görög főneveket könnyű úgy megkülönböztetni, hogy általában ami ma-ra végződik, az hímnemű lesz.
2013. ápr. 8. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!