Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mit jelent az a szó, hogy...

Mit jelent az a szó, hogy 'méltóság'?

Figyelt kérdés
értem a szót, de nem tudom megfogalmazni egyszerűen.

#méltóság #dignity
2013. ápr. 9. 19:09
 1/2 anonim ***** válasza:
79%

Én emberségnek vagy emberi mivoltnak "fordítanám". Egy tisztább, magasabb erkölcsi szint.


(Nehéz kérdés, én erre jutottam.)

2013. ápr. 9. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Jó kérdés.

A méltóság, mint személyre alkalmazott főnév (egyházi méltóság, állami méltóság) hivatali kitüntetést jelent. Persze van egy másik értelmezése, ahol nem személyt jelöl, hanem ahogy az első írta, erkölcsöt, emberséget, érdemet (méltó rá = megérdemli).


A szó etimológiája (szótár szerint) mára elavult ősi ugor kori szó, a mélt (illik, passzol, belemegy) szó melléknévi igeneves alakja (méltó). Ha fosztóképzős alakjára és azok származékaira gondolunk (méltatlan, méltatlankodik), abban van egy "nem érti, nem tudja összeegyeztetni" jelentéstartalom is, ami visszaigazolja az eredeti jelentést.


Tényleg nem lehet egyszerűen megfogalmazni.

2013. ápr. 11. 01:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!