Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan és mikor alakultak ki...

Hogyan és mikor alakultak ki a nyelvek?

Figyelt kérdés

Például volt valaki aki egy tárgyat elnevezett valahogy, de másnak nem tetszett és másképp hívta?

Vagy egymástól függetlenül elszigetelt népcsoportok időben egyszerre másképp neveztek el pl egy tárgyat? Vagy hogy?


2013. júl. 23. 14:58
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Ezt még senki nem tudja, s valószínűleg nem is fogja senki se megtudni. Én keresztény emberként úgy gondolom, hogy a gondolat keresi a szót s nem fordítva.


Többféle elmélet (gyökök, szóbokrok) létezik ezzel kapcsolatban, de egyiket se fogadja el hivatalosan a nyelvtudomány. Néhány mássalhangzóhoz értelem is tapad, pl. (~k-r): kör-karika-kerít-kert-kerék-kerek-király-korong-korona-körte-köröm-kürt-kurta-kar-kereplő.


Vagy más nyelvekben:


Kör (ahol a jelentés nincs kiírva, ott kör) – sumér ḫ.r (poliszemantikus, egyik jelentés-csoportja kör, körbe, stb.), gur, kur (= hajlít, görbít, teker), gar és kar (= bekerít, keret), kurkur (= görbít, görbület), héber kikkar (= korong), etruszk carsi (= korsó), perzsa gard (= körforgás), óind čŗt-kŗt (= fonni és csomózni), tibeti khor, khorlo (= kerék), tadzsik gurd, görög kirkosz (= kör, karika), gurosz (= kerek, guruló) és gyro (= teker, csavar), kyrte (fonadék), latin circulus és circum (körben, valamint corona, carica, curvus, gyrus, cratus, stb.), currit (= keresztül), currus (= szekér – „kerekes”), gurges (= görgeteg), gót gard (= karám), angol circle (továbbá car, curved, stb), német Kreis, Schraube (= csavar), ófelnémet Gurtil (= öv) és Hurd (= fonadék), orosz krug, török küre (= gömb és tekerle (= kerék), ujgur xar[2], osztják korek (= kerek), finn keri (= kerület) kiereä (= kerek), vogul ker, mongol kürdü, gurbaji (= tekeredik, csavarodik, görbül.

2013. júl. 23. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Persze a fenti király szó szláv, a korona pedig latin eredetű, de szerintem akkor is érdekes.
2013. júl. 23. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

"Vagy egymástól függetlenül elszigetelt népcsoportok időben egyszerre másképp neveztek el pl egy tárgyat?"


Ez a valószínűbb. Csoportok találkoztak, szétváltak, eközben pedig a nyelv változik. Ha elszigetelünk csoportokat, előbb-utóbb nyelvi különbségek jelennek meg, és idővel majd meg sem értik egymást. (Nem törvényszerű, de valószínű.) Persze itt akár többezer évről is szó lehet.

Ezen kívül eleve kialakulhatott több különböző nyelv már az őskorban.

2013. júl. 23. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
72%
ezen énis rengeteget gondolkoztam de soha nemjutottam semmire xd
2013. júl. 23. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Pné Sz.Abigél válasza:
35%
A Babilóni torony építésénél.Addig egy nyelv volt...
2013. júl. 23. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%
Déli pu. könyvesstandjánál vettem egy könyvet 300ft-ért, most olvasom... Címe: a nyelvek hajnala, volt még egy pár példány a kupacban, nagyon érdekes könyv ;)
2013. júl. 23. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Ja, szombaton vettem, szóval még találhatsz ;)
2013. júl. 23. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek. Érdekes dolgokat írtok. :)
2013. júl. 24. 08:10
 9/10 anonim ***** válasza:
Mármint Bábel tornya.
2013. júl. 24. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
De tudomásaim szerint a nyelvek nem vezethetőek vissza egyetlen ősnyelvre, mivel egyes nyelvcsaládok olyan mértékű nyelvtani különbségeket mutatnak, amiket nem lehet csupán a nyelv fejlődésével, vagy annak alakulásával magyarázni. Persze lehet ezt másképp is gondolni, tudván, hogy a nyelvtan jóval a szavak megjelenése után alakult ki. De ebből kiindulva az is elképzelhető hogy valamikor az őskorba lehetett egy közös nyelv, ami csupán néhány száz szóból állt, de nyelvtan ekkor még nem létezett, az csupán a népvándorlások során alakult ki, mikor a nemzetek, már egymástól elszigetelve éltek.
2013. júl. 24. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!