Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hibának számít, ha szenvedő...

Hibának számít, ha szenvedő szerkezetet, vagy régebbi igeidőt használok a magyarban?

Figyelt kérdés

Úgy értem:

Régen ezek szerves részét képezték a nyelvnek, manapság csak annyi a különbség, hogy a hétköznapi használatból kikoptak.

De attól még elfogadhatóak, és helyesek?


Pl ha azt mondom:


Várok vala.

Várék.

Vártam volt.


Megíratódott a levél.

A levél meg van íródva.


Megírattatik a levél.


Stb.


Ezek helyesnek számítanak, vagy már sehol sem fogadják eel őket?

Mert "Az ablak be van csukva." szenvedő az használatos a mindennapokban is.



2013. aug. 11. 11:53
 1/7 A kérdező kommentje:

Vagy : A fa megmászattatott a macska által.


Egyébként a "becsukódtatott" és a "be van csukva" között van különbség?

2013. aug. 11. 11:58
 2/7 A kérdező kommentje:

Meg hogy valaki szerint a -tatik -tetik régebben is ritka volt.

Meg "egybeesik olykor a műveltető ige képzőjével a szenvedő szerkezet".


Ez igaz?

2013. aug. 11. 12:02
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Az "megíratott a levél", ahogy én tudom. A szenvedő szerkezet simán használható, sőt, a mai napig használjuk, például "megszülettem." Persze tudni kell, milyen helyzetben, nem lehet figyelmen kívül hagyni a tényt, hogy elég ritkán használjuk. A régebbi igeidőket nem igazán használjuk, vagyis itt biztos nem, ahol én lakok, de máshol se hallom, szóval ha így beszélnél hozzám, úgy venném, hogy fitogtatni akarod az álműveltségedet.
2013. aug. 11. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
De hibának veszik?
2013. aug. 11. 14:25
 5/7 anonim ***** válasza:

Általában egyet szoktak érteni a nyelvészek abban, hogy a magánhangzó-nyújtós elbeszélő múlton kívül (adék, csinálék), amit a Halotti beszédben kizárólagosan használ, a többi múltidő a latin igeidők kipótlására jött létre.


Latin plusquamperfectum:


Vártam volt = (expectav+eram).


Vártam = expectav+i (perfectum E/1)

Voltam = eram (praeteritum).


A várok vala is hasonló szerkezet. Általában két múlt idejű mondat közül ez a kettő fejezi ki az utóidejűséget.


Az -atik -etik szenvedő folyamatos cselekvést is ki tud fejezni, a határozói pedig többnyire csak befejezettet. Bár ez az igekötőtől függ, de mégis így gyökeresedett meg a nyelvben.


A ház építettik. (A házat még építik.)

A ház fel van építve. (A ház fel van építve.)


Egyébként nem szűnt meg a szenvedő a magyarban.


A baba megszületett. (A babát megszülték.)

Ha a lehetőség megadatik... (Hogyha megadják a lehetőséget...)

Kihirdettetik... (Kihirdetik...)

2013. aug. 11. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Egyébként a "becsukódtatott" és a "be van csukva" között van különbség?


Igen, van.

A becsukódtatott szenvedő szerkezet, míg a be van csukva, az egy befejezett melléknévi igeneves szerkezet.

2013. aug. 12. 01:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

6. vagyok.

A régebbi igeidőket azért nem használjuk, mert nincs semmi értelme, a magyarban 3 idősík van, múlt, jelen, és jövő. Múltban múlt időt, jelenben jelen időt, jövőben jövő időt használunk. Több igeidőnek akkor lenne létjogosultsága, ha csupán az igeidők használatával is meg akarnánk különböztetni bizonyos történések egymáshoz viszonyított időpontját, méghozzá időhatározók nélkül, és azt akarnánk, hogy az igealakokból már világos legyen, és egyértelmű, mi mihez képest, mikor történt, egyidejű, előidejű, vagy utóidejű-e.

2013. aug. 12. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!