Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A "nák-ozás" és a nevek...

A "nák-ozás" és a nevek előtti a/az miért hiba?

Figyelt kérdés

Úgy tudtam, hogy egyes nyelvjárások része a -nák toldalék olyan használata, hogy : tanulnák, tudnák, stb.


Valamint egy csomó helyen (nem csak BP-n) hallottam, hogy : a Zoli, az Eszti, a Peti, az András stb.


Vagy ezek miért számítanak hibának? Most a nyelvtankönyvi szabályon kívül. (mély-magas hangrendűség stb)



2013. aug. 29. 23:03
1 2
 1/19 A kérdező kommentje:
Itt vas megyében is hallottam már mind2-t, GYMS, Zala, és Baranya megyében is.
2013. aug. 29. 23:04
 2/19 A kérdező kommentje:
*Vas
2013. aug. 29. 23:05
 3/19 anonim ***** válasza:
100%

Ezeket hibának nevezni a "nyelvi babonák" kategóriába tartoznak. Egyszerűen a "hivatalos" magyarban nem hatnak túl elegánsnak. Tehát nyelvi környezet kérdése, hogy hol mit "illik" használni, de teljesen heles a -nákozás is, meg a névelők használata a nevek előtt is.

Lásd még: [link]

2013. aug. 29. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim válasza:
62%

Nevek elé nem illik névelőt rakni, a -nák meg a szó jelentését változtatja meg.

Tanulnák (ők), tanulnék (én)

Innák (ők), innék (én)

2013. aug. 29. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
44%

A tulajdon nevek elé névelő rakás az pesti szokás. Mivel a magyar média is ott "készül", ezért terjedőben van, de akkoris helytelen. Engem zavar.

A nák-ozás melyik nyelvjárás része? Nincs ilyen nyelvjárás, primitív emberek beszélnek így.

A nyelvtani szabályokat meg nem lehet félretenni, hogyhát azon kívül milyen érvek vannak ez ellen. Nincs más érv. Csak a hülye magyar nák-oz egyes szám első személyben.

A tájszólás az egészen más dolog. Azt elfogadom, és senkit nem nézek le miatta.

Nyugodtan lehet lepontozni kedves primitív nák-ozós hülyegyerekek. ;)

2013. aug. 30. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
Ebcsont, miért nem olvasod inkább Nádasdy Ádám cikkeit? Legalább nem írnál butaságokat, és még tanulnál is valamit. Hát nem hasznosabb egy nyelvésztől tanulni?
2013. aug. 30. 00:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 anonim ***** válasza:

Hát, az összes művét így hirtelen átolvasni aligha fogom, de linkelhetnél valamit arról amit ezzel kapcsolatban ír.

Bár be kell, hogy valljam, nyelvészek közül nekem már csak Grétsy tanár úr marad a favorit. :)

2013. aug. 30. 01:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%

OK, talán a legfontosabb összefoglaló:

[link]

részlet:

"3. Nincs olyan egészséges felnőtt ember, aki anyanyelvét helytelenül beszélné. A laikusok (és sajnos a legtöbb magyartanár is) a „helytelen” szót helytelenül használják, azt értik rajta, hogy „közönséges” vagy „fesztelen” vagy „népies”. Például: Mos má beadhassák neköm a inekciót. Ez nem helytelen, ez kifogástalan magyar mondat, megvannak a maga szigorú szabályai, melyeket ez a beszélő, sokezer társával együtt, anyanyelveként elsajátított, rendszeresen és logikusan használ. Legföljebb annyit mondhatunk, hogy „a művelt normától eltérő szabályrendszere van”. A Székelyföldön az egész falusi lakosság „suksüköl” (ezt Simonyi már 1906-ban leírja). Ha ők helytelenül beszélnek magyarul, akkor ki beszél jól, és milyen jogon állítja ezt magáról?"

2013. aug. 30. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:

Ebcsont! Grétsynél kevés ember ártott többet a magyar nyelvnek (de Balázs Géza sincs messze lemaradva tőle)! Ő ugyan nyelvművelőnek tartja magát, valójában viszont épp, hogy nem műveli, hanem felszántja és besózza bizonyos részeit. Azzal, hogy a mesterségesen kialakított, ún. "irodalmi" nyelvet tekinti "helyesnek" és követendőnek, kimondatlanul is megbélyegezte tájszólásokat mint "parasztos", "műveletlen". Ezzel arra ösztönzi az embereket, hogy elhagyják az otthonról hozott ízes beszédüket, ami a nyelvváltozatok visszaszorulásához majd eltűnéséhez vezet. Márpedig ha valamitől, akkor ettől bizonyosan szegényedik a magyar nyelv. :(


#4: Enélkül is vannak egybeeső igealakok, mégis tökéletesen érthető marad a mondanivaló a szövegkörnyezet miatt. Fogadok, te is azt mondod, hogy "(Ők) néztek valamit" ill. "(Ti) néztek valamit".

2013. aug. 30. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 anonim ***** válasza:

Én néztem valamit

Te néztél valamit

Ő nézett valamit

Mi néztünk valamit

Ti NÉZTETEK

2013. aug. 30. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!