Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Miért jobb a "HÓ-Ózz rá víg...

Granulátum kérdése:

Miért jobb a "HÓ-Ózz rá víg esztendőt", mint a "Hozz rE-Á víg esztendőt"?

Figyelt kérdés

Még gyerekkoromban a második változatot énekeltük, aztán bejött ez a Hó-óz változat, amitől kiráz a hideg.

Nektek melyik tetszik?

Sejtem, hogy az első változat a klasszikusabb, amit Erkelék énekeltek, de nem kéne mindent erőltetni, amit a XIX. században tettek.



2013. nov. 11. 08:40
 1/8 Vree ***** válasza:
+1
2013. nov. 11. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Masodik, sulinan azt enekeltuk.
2013. nov. 11. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Mindenképp a második. Eleve így lett megírva és így jön ki a vers ritmikája is. Nem is értem hogy alakult ki ez a "hó-óz" változat.
2013. nov. 11. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Talán azért, mert az eredetiben "hozz rá" szerepel:


[link]

2013. nov. 11. 09:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 rajcziz ***** válasza:
Azért jobb az első, mert Kölcsey így írta meg. A Himnusz is csak egy megzenésített vers, aminél nem szokás csak úgy változtatgatni a szövegen.
2013. nov. 11. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem Kölcsey a lényeg hanem Erkel, ugyanis a zenés változat az ő műve. Az az igazság, hogy Erkel (szvsz) hibát vétett ennél a résznél, ő ugyanis a "Hozz" zé betűit kötötte át legatóval, amit viszont ugye lehetetlen kiénekelni.

Nem tudom, ő hogy képzelte ennek az előadását, de hogy - finoman szólva - nem igazán szerencsés ez a megoldás, annyi bizonyos.

Ezért megy a huzavona ekörül a kérdés körül.

A "re-á" az egyetlen ésszerű alternatíva, a "hó-óz" a magyar nyelv megerőszakolása.

2013. nov. 11. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

[link]

A "hozz" itt is az ütem felét kitölti. (Pontozott negyed és egy nyolcad.)

Bár nekem is fura, de úgy látszik, ez az eredeti változat.

2013. nov. 11. 10:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Tulajdonképpen a kotta szerint így szólna: "Hozz-z rá".. mivel a zz után van a szövegnél a kötőjel, ezért feltételezhetően ez tartozik a kottában a kötéshez. Akárhogyan is, ezt a rövidke, egymagánhangzós kis "hozz" szót ilyen lassú tempóban kétnegyedre széthúzni, ebből jó dolog nem sülhet ki..
2013. nov. 11. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!