Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Valaki franciául tudó elmagyar...

Valaki franciául tudó elmagyarázná, mikor hogy kell használni a tout-t? (tout, toute, tous, toutes) Egyszerűen nem értem.

Figyelt kérdés
francia,nyelvtan,tout
2013. nov. 24. 21:09
 1/3 anonim ***** válasza:

Miután nem írsz példákat azokra a mondatokra, amelyeket használni szeretnél, megpróbálok általános - de nem mindig érvényes - példákat mondani én.


"Tous les garçons" (Minden fiú, vagyis az összes fiú) Tehát hímnem többes szám: "TOUS"

"Toutes les filles" (Minden, vagyis az összes lány) Tehát nőnem többes szám "TOUTES".

Variáció: Tous les jours (Minden nap) Tout le jour (Egész nap) De: Toute la journée - Egész napon át - (a "journée" nőnemű, a "jour" hímnemű)

Ha hímnemű és nőnemű szavak is vannak a mondatban, a francia mindig a hímnemet használja, még akkor is, ha ezer nő van, és csak egy kiskutya...


Vannak még kifejezések ahol csak a "tout" használatos, pl. a "tout de suite", "de tout mon coeur" stb. mondatokban.


Ez persze így elég zavaros, de most találtam egy linket, ott talán világosabban elmagyarázzák:


[link]


Nézd meg, hátha segít!

2013. nov. 25. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszi:)
2013. nov. 25. 10:34
 3/3 anonim ***** válasza:

Szia!

A tout három formában is jelen van a francia nyelvben. Ma még friss az infóm, éppen délután vettem át a tanárommal. :)

1. amikor a tout elődetermináns, azaz valamilyen névelő előtt áll: -le, la, les; -ce, cet, cette; -mon, ton, son... ilyenkor a tout nemben és számban is egyeztetjük, tehát ha hímnemű, akkor tout, ha hn. többes akkor tous, ha nőnemű toute, ha nn. többes akkor toutes

pl. Toute la journée, toutes les fleures, tout le livre, tous les cinémas

2. amikor a tout egy névmás, tehát komplett névszókat helyettesíthet, ilyenkor általában egy alakban használatos, és gyakran tárgyi névmás előzi meg

pl. - Est-ce que tu as fait tous les devoirs? - Oui, je les ai fait tout.

3. a tout, mint határozó van jelen. Ilyenkor kapcsolódhat az igéhez, melléknévhez, határozószókhoz is, és csak akkor kell egyeztetni, ha nőnemű és mássalhangzóval kezdődik

pl. Il est tout agréable. Ses mains sont toutes petites.

Remélem, segítettem, és most már nem fog gondot okozni. Nem is olyan nehéz ez ;))

2013. dec. 10. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!