Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ilyen kialakulhat a természetben?

Ilyen kialakulhat a természetben?

Figyelt kérdés
Egy olyan nyelv amely ragoz, mint az agglutináló nyelvek, de a ragoknak van külön többes számú alakja, és nem jellel fejezik ki. Ilyen kialakulhat egy természetes nyelvben, vagy ez a két dolog kizárja egymást?

2014. febr. 20. 16:55
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
Nem ragozónak hívják, hanem hajlítónak, bár ott nem nagyon szokott 6-7, esetleg 9 esetnél több lenni. Ilyen például a latin, vagy több mai szláv nyelv.
2014. febr. 20. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 A kérdező kommentje:

Köszönöm, de hol említettem, hogy flektáló nyelv?

Én azt szerettem, volna megtudni, hogy egy agglutináló nyelvben kialakulhat-e olyan, hogy a ragoknak külön többes számú alakja van, és nem pedig van egy többesjel, ami kifejezi ezt.

2014. febr. 20. 18:34
 3/17 anonim ***** válasza:
Most erre írnál egy példát, hogy mire gondolsz pontosan?
2014. febr. 20. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 A kérdező kommentje:

Például:

súra - könyv

suraR - könyveK (alanyeset)

suraNAR - könyvNEK

suraVAN - könyveKNEK


Mintha a magyarban nem azt mondanánk, hogy könyveknek (könyv-k-nek), hanem mondjuk (kitalált) könyvneik (könyv-neik).

2014. febr. 20. 19:39
 5/17 anonim ***** válasza:
Ja értem. Hát ez egy bonyolult, de érdekes felvetés. Mindenesetre utána fogok nézni...
2014. febr. 20. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 A kérdező kommentje:
Csak azért gondoltam, hogy nem, mert ez már (szerintem) súrolná a szintetikus toldalékok határát.
2014. febr. 20. 19:52
 7/17 A kérdező kommentje:

Még pontosabb példával:

(Mind kitalált)

Egyes szám:

könyv

könyvet

könyvnek

könyvvel

könyvé (birtokos)


Többes szám:

Könyvek (könyv(e)-k)

könyveti (könyv(e)-ti)

könyvneik (könyv-neik)

könyvil (könyv-il)

könyví (könyv-í)

2014. febr. 20. 19:57
 8/17 anonim ***** válasza:
Lehetségesnek látom, hogy így alakuljon át egy ragozó nyelv.
2014. febr. 21. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
100%
Végül is, ilyesmi a magyarban is van, ugyanis nálunk két módon fejeződik ki a többes szám. Egyrészt a -k raggal, másrészt az -i birtokos személyjellel. Lásd: könyvEK, de könyveIm, könyveId stb. Könyveket, de könyveimet. Ez pontosan az, amire gondolsz, de csak birtokviszonnyal működik.
2014. febr. 22. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
Egyébként, a kérdésre visszatérve: biztos vagyok benne, hogy van ilyen. Nézegesd a finn meg a török nyelvtanját, rémlik, hogy ott a többes számú alakok néha nem következnek az egyes számból.
2014. febr. 22. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!