Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A németben tényleg 'kihalt' a...

A németben tényleg 'kihalt' a Genitiv eset?

Figyelt kérdés
Németektől hallottam, hogy sokan Genitiv helyett Dativot használnak. Akik esetleg német nyelvterületen élnek/éltek, meg tudnák ezt erősíteni, illetve megmondani hogy ez mennyire jellemző.

2014. jún. 5. 17:56
1 2
 1/11 Vookie ***** válasza:
Nagyon jellemző. Nagyon-nagyon ritkán használatos a genitiv. Inkább tényleg von....és dativ. Szóval inkább Das Grab von meinem Grossvater mint Das Grab meines Grossvaters. A hétköznapi nyelvben a genitív már majdnem szobizmusnak hallatszik.(persze a csak genitívvel működő szókapcsolatok kivételével)
2014. jún. 5. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Jellemző sajnos, de hibának számít, szóval ne akard átvenni.

A tanulatlanabbakra jellemző, mint nálunk a suk-sükölés.

2014. jún. 5. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Első! A kérdező szerintem nem erre gontolt, amit írsz. Mert ez nem is hiba. Hanem, hogy pl. azt mondja: wegen dem... (mikor wegen des... kellene)

Vagy, ami még rosszabb: wegem mir. (helyesen: meinetwegen)

2014. jún. 5. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
#1: Ja úgy :D Én azt hittem ez úgy lenne "etw. meinem Großvater" :DD
2014. jún. 5. 18:30
 5/11 anonim ***** válasza:
Elöljárószóként valószínűleg. Viszont önmagában én ezt nem veszem észre. Ha sznobizmus német Genitiv-et használni, akkor mekkora sznobizmus a vallási neveket latin birtokos esetbe tenni (Jesu Christi, Mariä, Petri)?
2014. jún. 5. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Vookie ***** válasza:
Kedves harmadik válaszoló! Igen, persze, azokról is szó van, de azok "regionális hibák". Nem mindenhol keveredik ez úgy össze. Amiről tényleg inkább szó van -ha jól értettem a kérdést- az a "Der Dativ ist dem Genitiv sein Tod" című könyvben leírt nyelvszegényedés és ellaposodás, mert a genitiv-formákat a hétköznapi nyelvben dativos fordulatokra cserélik.
2014. jún. 5. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Nem tudhatom, mire gondolt a kérdező, mert nem egyértelmű szerintem a kérdés, de én úgy gondoltam, hogy kifejezetten ezeket a hibákat értette ez alatt.

Persze tévedhetek.

Nekem egy német barátnőm mesélte, aki tanárnéni alsóban, hogy milyen gyakori hiba a gyerekeknél ez, hogy dativval használnak minden kifejezést. (mármint a wegen, stb. esetében)

2014. jún. 5. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Hát igen a latin használata mindenhol sznobizmus :( Az angolban sem használják a latin többesszámokat (pl. a cactus többese beszédben nem cacti hanem cactuses)
2014. jún. 6. 21:27
 9/11 anonim ***** válasza:

Ó, látom már valaki írta előttem ezt a könyvet: [link]


:D Akkor nem én voltam az első.



Egyébként: én arra lennék kíváncsi, hogy valóban dativ-val használják a genitiv-et vonzó kötőszavakat? Mert, hogy a von+dat.-ot használják inkább birtokviszony kifejezésére, azt értem, ez még nem is számít hibának, de az elöljárószavak esetében más a helyzet.

2014. jún. 7. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Vookie ***** válasza:
Mire gondolsz pontosan?
2014. jún. 7. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!