Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Alapvetően mi a szabály a...

Alapvetően mi a szabály a német "-e Dativ"-ra?

Figyelt kérdés
Most olvastam a német Wikipédián ( [link] hogy a zu Hause (Haus), im Jahre (Jahr), im Sinne (Sinn) a német Dativ egy maradványa. Más szavaknál is észrevettem ezt? Mikor használjuk?

2014. ápr. 6. 16:59
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ezek régies alakok, van pár ilyen. Auf dem Lande, ins Grüne, zu Hause, im Wege, stb. Igazából nem hiszem, hogy erre van konkrét szabály, ezeket csak így egyesével meg kell tanulni. Nincs sok belőlük. Olyasmi ez, mint a magyarban az -ett határozórag (Pécsett, Győrött), ami valamiféle régies maradvány, és csak a szokás miatt maradt így.


Majd utánanézek a német összefoglaló nyelvtankönyvemben, hogy van-e erre konkrét szabály, de én ezzel kapcsolatban azt figyeltem meg, hogy ezek der/das-os főnevekkel fordulnak elő, legalábbis die-nél még nem láttam.

2014. ápr. 6. 17:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Egy másik oldalon épp most láttam, hogy ilyen az óangolban is létezett:


[link]


Mondjuk engem mindig is idegesített ez a forma, mert egyfolytában kevertem a többes számmal.

2014. ápr. 6. 17:51

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!