Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Nyelvészek! Tudtok hasonlóan...

Nyelvészek! Tudtok hasonlóan extrém hasonulást? Többi lent

Figyelt kérdés

Ehhez hasonló kaliberű lenne (tudom hogy ez a kiejtés nagyon szlenges, meg nagyon kontár a jelölésem)


nem vagyok --> neɱˑ(w̠)ɒɟok



2014. jún. 12. 21:16
 1/10 anonim ***** válasza:
Úgy tűnik, megfogtad őket.
2014. jún. 13. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Hát akárhány ilyet lehet találni, csak running speec-et kell hallgatni, pl.


‘hát én nem tudom’ kiejthető úgy, hogy:


t e nɛ̃ tõ


Pl. a Strukturális nyelvtan fonológia kötetében, ha jól emlékszem, van egy csomó ilyen példa.

2014. jún. 13. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

#2: Köszi! Bár én ezt így ejtem:

ʔaˑt‿ẽˑ‿nɛ̃ˑ tʰõ

2014. jún. 13. 16:49
 4/10 anonim ***** válasza:
54%

Ez most vagy valami trollkodás, vagy kitaláltak egy új fonológiai jelölésrendszert, amit én nem ismerek.



De amúgy:


nem vagyok --> neɱˑ(w̠)ɒɟok



Ez tudtommal nem hasonulás, hanem az m egy más változata (mert gondolom az m betűre gondolsz). Ezeket allofónnak hívják. Hasonló pl. az ng-betűkapcsolat esetében az n ejtése: az "ingatag" szóban, ha megfigyeled, nem valódi n-t ejtünk, hanem valami orrhangú változatot. Ugyanilyen a j a "kapj" szóban: nem az a j, mint a "játék" szó elején, hanem olyan, mint a német ch az "ich" szóban.

2014. jún. 13. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Ez nem fonológiai, hanem fonetikai jelölésrendszer, és több, mint 100 éves.
2014. jún. 14. 00:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Egyébként pedig a szubfonémikus hasonulás is hasonulás. Ha csak középiskolai/undergrad szinten értesz a fonetikához, miért szólsz bele?
2014. jún. 14. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
Utolsó: és tudsz linket erről a jelölésrendszerről? Ez pl. mit jelent, amit a kérdező írt? ʔaˑt‿ẽˑ‿nɛ̃ˑ tʰõ
2014. jún. 14. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Amúgy bocsi, csak segíteni akartam, meg közben azért szeretnék én is tanulni. Te hol tanultál/tanulsz nyelvészetet?
2014. jún. 14. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Ez teljesen sima IPA.


[link]


Bevezető irodalom: Ladefoged. A Course in Phonetics.


Én legtöbbet magánúton tanultam, 14 éves korom körül kezdtem foglalkozni vele. Később a PTE-n anglisztika szakot végeztem, az egyetem alatt kutatással is foglalkoztam. Formális keretek között nem sok újat hallottam, Magyarországon nem is nagyon lehet; a nemzetközi szakirodalmat érdemes tanulmányozni, én is azt tettem.


A kérdéses átírás (fonémikusan: (h)áténnemtom /(h)aːteːnnɛmtom/) egyébként azt jelenti, hogy a megnyilatkozás elején glottális zár van (kemény indítás vagy a h rés helyett zár), a hosszú magánhangzók félhosszúak, a szótaghatárok elmosódnak, a posztvokális nazális mássalhangzók helyett a megelőző magánhangzók válnak nazalizálttá, és (ez a kiejtés mondjuk nekem nagyon furcsa) az utolsó t aspirált.

2014. jún. 14. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

#4: Persze tudom, egyszerűen erre a jelenségre nem tudtam más szakkifejezést


#9: igen az aspirált ejtés furcsán hat, leginkább a "nagyon menő" fiatalok ejtik így errefelé

2014. jún. 15. 17:10

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!