Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Közép-Ázsia volt szovjet...

Közép-Ázsia volt szovjet államaiban (Kazahsztán, Üzbegisztán, Türkmenisztán, Tádzsikisztán, Kirgizisztán) a lakosság túlnyomó többsége még mindig beszél oroszul?

Figyelt kérdés
2014. jún. 18. 11:31
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Az idősebbek igen. Ráadásul Kazahsztánban a kazak nyelv mellett az orosz is hivatalos.
2014. jún. 18. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
Ezekbol az allamokbol en csak olyan emberekkel talalkoztam akik csakis az oroszt beszelik.
2014. jún. 21. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
100%
Ja.
2014. jún. 24. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

Hát annál ezerszer jobban, mint itt Magyarországon. A következőket sok ezer youtube-videóból szűrtem le, szóval nem jártam ott.


Három fokozat van:


1. A kazakok, kirgizek kb. úgy beszélnek oroszul, mint a cigányok magyarul, vagy mint az erdélyi magyarok románul. Eleve a lakosság jó része orosz, de sokszor egymás közt is oroszul beszélnek, ha nincs orosz a társaságban. Sok az ilyen vegyes mondat, néha váltanak, észre sem veszik. Ugyanúgy, mint akár melyik oroszországi kisebbség, azzal a különbséggel, hogy nekik lett külön országuk.


2. Az üzbégeknél az volt a rendszerváltás, hogy lecserélték a cirill betűket. Ez már utal valamire. Ott nem hallani orosz beszédet. (Hamarabb perzsát, mert sok a tádzsik) Tudni-tudnak oroszul elég jól. Kell, mert arrafelé az a közvetítő nyelv. Valahogy úgy, ahogy a magyarok is szoktak tudni németül, újabban inkább angolul, de csak ha muszáj. Amúgy eszükbe nem jutna oroszul beszélni, akkor se biztos, ha bekommentelnek egy orosz oldalra. (Egy 30 milliós nép már jobban megengedheti ezt.) Az orosz mellett a perzsa, értelemszerűen az oszmán török és az angol is hozzátartozhat újabban a nyelvismeretükhöz. Türkmenisztánról fogalmam sincs, de feltételezem az is ebbe a csoportba tartozhat.


3. A tádzsikok szerintem azt se tudják már, merre van Oroszország. Ők inkább pánperzsa szellemiségben élnek. Bár náluk maradtak a cirill betűk, mégis egyre természetesebbek az arab betűs feliratok, nyitva ezzel a határon túli sajátjaik: nagy testvérük Irán, illetve Afganisztán felé. Olyat hallottam sokat, hogy egy tádzsik tud üzbégül (eleve sok a félvér), esetleg arabul és aztán még mondjuk oroszul is.

2014. aug. 10. 05:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
100%
Szinte mindegyik országban, szinte mindenki tud oroszul is. Tádzsikisztánban is, mert a lakosság jelentős része (becslések szerint akár 2 millió fő is!) dologozik, vagy dolgozott Oroszországban.
2015. ápr. 4. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!