Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A van+határozói igenév passzív...

A van+határozói igenév passzív szerkezet vagy befejezett igeidő?

Figyelt kérdés
És van bármi hivatalos írás(pl akadémiai kiadótól) erről a szerkezetről?
2014. júl. 9. 19:41
 1/8 anonim ***** válasza:
Magyarban elvileg nincs passzív szerkezet. Legalábbis rám mindig rám szólt egy tanár az egyetemen, ha úgy mondtam valamit :)
2014. júl. 9. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

Hát rosszul mondta. Egy régi passzív biztosan van a magyarban: született, kiontatik, íródott.

Viszont az utóbbiról már sokmindent hallottam...

2014. júl. 9. 20:40
 3/8 anonim ***** válasza:

"Magyarban elvileg nincs passzív szerkezet. Legalábbis rám mindig rám szólt egy tanár az egyetemen, ha úgy mondtam valamit :)"


Ami azt bizonyítja, hogy az egyetemi tanárok is lehetnek kontárok, ha nem a szakterületükről van szó. Minek olyanba belekontárkodni, amihez nem értenek?


A kérdező jól írja: a magyarban VAN passzív, többféle is.



Kérdező, te szerintem valamit keversz:


Nincs olyan, hogy "befejezett igeidő". Te a befejezett melléknévi igenévre gondoltál, mint a "befejezett szóban", vagy pedig a múlt időre. De a kettő tudtommal nem zárja ki egymást: a válasz szerintem az, hogy a "van + -va" az határozói igenévvel képzett múlt idejű passzív szerkezet.

2014. júl. 9. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

*"befejezett" szóban


** pontosítok: szerintem ez jelen idejű passzív, múltideje a "meg volt + -va+ lenne. Magyarban tudtommal nincs "befejezett" igeidő, mint az indoeurópai nyelvek "perfect"-jei. Ezeket a részleteket a magyarban az igekötőkkel fejezzük ki, úgy, mint az oroszban.

2014. júl. 9. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Na ezt kerestem ezidáig :D

Köszönöm szépen!!

Azért tettem amúgy fel, mert (nekem olyan mintha) az hogy születik az olyasmi mint ami éppen most megy végbe(folyamatos), a meg vagyok fázva meg egy múlt idejű esemény(megfáztam), aminek -gondolnám...- a jelenre van hatása, jelen időben mondjuk(befejezett).

2014. júl. 9. 23:37
 6/8 anonim ***** válasza:

Meg vagyok fázva, meg vagyok fürödve, el vagy tévedve, meg van őrülve - ezek ugyan pongyola stílusú, de egyáltalán nem passzív alakok, mert ezek az igék tárgytalanok, tehát nincs mit passzívba tenni.


Szerintem ezek a köznyelvi alakok igenis a jelenre utalnak vissza, és azért használják, mert az igekötőket ugyan kifejezik a befejezettséget, de azt nem, hogy az a múltban vagy a jelenben fejeződik be.


A "megfáztam" esetében a megfázás lehet a múltban és a jelenben is. Ha "meg vagyok fázva", az csak a jelenben lehet.

2014. júl. 10. 07:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 webnyelv ***** válasza:

Elég soká értettem meg, miről szól a kérdés. A van+passzív alakú határozói igenév, vagy pedig a befejezett igeidő pl. az olaszban és spanyolban lenne elképzelhető. Konkrét példák nélkül eléggé érthetetlen ez.


Le van írva a feladat. A leírt feladat. Nem értem, talán erről lehet-e szó. De a magyarban a határozói igenévnek nincs külön passzív alakja, mert egyébként is többnyire (nem mindig) passzív jelentésű.

2014. júl. 10. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Webnyelv: hogy mit fejez ki a van+hat. igenév, ha a határozatlan igenév tárgyatlan (meg vagyok fázva, meg vagyok őrülve, meg vagyok győzödve stb.). Ebben az esetben valami hasonlót, ha nem is ugyanazt, mint a nyugati nyelvek befejezett igeidői. Erről egyébként a Mindentudás Egyetemén Nádasdy Tamástól hallottam először, hogy kezd valami hasonló kialakulni.


A leírni, amit te írtál, az tárgyas ige, ezért nem passzol.

2014. júl. 10. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!