Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Mi a különbség a folyamatos...

Mi a különbség a folyamatos és a befejezett ige között?

Figyelt kérdés

Horvátot tanulok, de nem értem.

Gondolom más nyelvben is van. Ha valaki tud, mondana rá példákat?


A legtöbb igének van folyamatos, és befejezett alakja. De ez mit takar? Mert nem azt, hogy olvasni-elolvasni, mert arra külön ige van.

Akkor? Nem értem ezt. Valaki el tudná magyarázni?



2014. aug. 20. 16:18
 1/8 A kérdező kommentje:

pl:

helyeselni

folyamatos (imperfektív) alak: odobravati

befejezett : odobriti

2014. aug. 20. 16:22
 2/8 anonim válasza:

A folyamatos ige az, ami abban a percben is megtörténik, amikor mondom... pl.: tanulni

Befejezett ige el van látva igekötővel és arra utal, hogy amit mondasz, már megtörtént. Pl.: megtanulni

Folyamatos ige.: Megyek tanulni.

Bef. ige.: Megtanultam.

2014. aug. 20. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Vélhetően ugyanaz, mint az oroszban, ott is az ilyen -ova- -iva- stb beillesztésű igealakok a folyamatosak, az anélküliek meg az úgynevezett befejezettek (de inkább befejezendőknek hívnám), azaz jelen időben egyszeri, és a befejezést célzó cselekvésre utalnak (és de, pontosan úgy, mint magyarban az "elolvasni", "megtanulni" stb az "olvasni", "tanulni" alakokhoz képest,) egyszerű múlt időben pedig befejezettségre.
2014. aug. 20. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

igen.

kupiti kupovati

dobiti dobivati


stb.


tehát akkor mikor melyiket kell használni? mondanál rá példákat?

2014. aug. 20. 18:10
 5/8 A kérdező kommentje:
Mert egyes aspektusos igéknek is van folyamatos meg befejezett alakja...
2014. aug. 20. 18:11
 6/8 anonim ***** válasza:

Pontosan az mint a magyarban a "meg-" vagy "-" közötti különbség használatban (kivéve gondolom a "meg fogom csinálni" alak, nem tudok horvátul).

Vö ezekkel:

Tanultam (még nem vagyok vele kész)

Megtanultam (kész vagyok vele)


Érted mi a különbség?

2014. aug. 20. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Gondolom a "kupiti" az a "megvenni azt/vlm.t", és akkor a "kupovati" az a "vásárolgatni".
2014. aug. 21. 00:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Nem egészen, itt sok a marhaság.

A folyamatos aspektus akkor használandó, ha a cselekvés huzamosabb ideig tart, ill. ismétlődően megtörténik.

Ezzel szemben a perfektív alakot akkor használjuk, ha a cselekvés egyszeriben, egy időpontban, rövid időn belül megy végbe.

Igazából talán ez a legpontosabb leírás eddig, pontosan nem lehet meghatározni, mert ez az ige jelentésétől is függ. Ha anyanyelved a horvát, akkor teljesen jól érzed, egyébként szerintem nehézkes a kívülállóknak.

Pl.:

Obično nije napomenela situaciju preda mnom. (általában nem említette meg a szituációt előttem.)

Nije napominjela situaciju preda mnom. (nem említette meg a szituációt előttem.)

Érzed a különbséget?

Ha gondod van írj!

Pozdrav! Drago

2014. aug. 21. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!