Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Titeket nem idegesítenek ezek...

Titeket nem idegesítenek ezek a nyelvtani hibák? Pl. Boltban voltam helyett "boltba" voltam, iskolába mentem helyett "iskolában" mentem?

Figyelt kérdés

Egyre többet látom manapság, főleg az első verziót. Eleinte nem zavart, de most már teljesen kivagyok, hogy mivé válik a gyönyörű anyanyelvünk :(

Persze van jobb dolgom is, mint ilyeneken keseregni, de amikor meglátok egy ilyet, vagy meghallok valakit így beszélni, mindig eszembe jut, hogy vajon lesz-e normális helyesírás például húsz év múlva...

[És ez most csak egy dolog, még rengeteg hasonló van, de szerintem ez a legzavaróbb...]

L,19


2010. jan. 22. 10:46
 1/9 anonim ***** válasza:
93%
Szerintem ezt már évtizedekkel ezelőtt is mondták így, nincs ebben semmi különös. Elharapják a végét és kész. Írásban viszont alap, hogy tudni kell melyik a helyes, aki írásban nem tudja az egyszerűen bunkó.
2010. jan. 22. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Lesz helyesírás 20 év múlva is, ne aggódj.

A sulikban még ugyanúgy tanítják, mint régen.


Régen sem voltak ügyesebbek az emberek, csak régen nem láttál ennyi firkálmányt direktbe, mert nem volt net és cset.


Szóval nem olvashattál sűrűn kézírást, most meg mindennap azt olvasod :)


Általában meg sietnek az emberkék, gyorsan megírják a választ, vissza sem olvassák, nem javítgatják ki ha valamit elírtak, nem érdekli őket annyira.

2010. jan. 22. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Nekem is nagyon sérti a fülem, nem tehetek róla:S Szerintem angy részük nem egyszerűen siet és lehagyja, hanem nem is tudja, hogy mi a különbség. Tapasztalatból mondom, próbáltam embereket kijavítani, de reménytelen.
2010. jan. 22. 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Ezek engem még nem is annyira zavarnak, inkább a durva hibák! Muszály, mien, ijen, stb.
2010. jan. 22. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
19%

Na figyelj leány, és először vegyél vissza a lendületből.


Kezdjük ott, hogy a jelenlegi helyesírási szabályokat alig 200 éve alkották meg, és egy viszonylag elszigetelt észak-magyarországi nyelvjárást vettek alapul. Már azon is lehetne vitatkozni, hogy az alföldi nyelvjárás kevésbé volna-e magyar? Szerintem nem! Másrészt, magyar nyelv létezett 1000 éve is, és létezni fog még jó darabig. Úgyhogy indokolatlan a kijelentésed, hogy mi lesz drága anyanyelvünkből! Az anyanyelv ugyanis nem egyenlő a helyesírási szabályzattal! A helyesírási szabályok amúgy sem egy kőbe vésett dolgok, mivel bizonyos időközönként folytonos változásokon/változtatásokon mennek át!


(Mellesleg egy parasztember aki nem tartja be a helyesírás szabályait, sokszor jóval magyarosabb stílusban beszél, mint egy pesti panellakó, aki ugyan minden nyelvtani szabályra nagyon kényes, de teljesen magyartalanul rakja egymás mellé a szavakat)


És egy kis off a végére: nem akarok senkit megsérteni, de ilyen apróságokon csak a nagyvárosi emberek akadnak ki! Mi vidéken valahogy nem foglalkozunk ilyesmivel, az a lényeg, hogy megértjük mit akar a másik, nem szőrszálhasogatunk 1-2 betűn.

És értsétek meg, a magyar népi kultúra hordozója a nép, a népnyelv, a tájszólás, nem pedig az irodalmi nyelv!

2010. jan. 22. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Mégis hogy képzeled, hogy "vegyek vissza a lendületből"? Nem tudom, te milyen környéken laksz, de itt, ahol én élek, ezt biztosan nem a tájszólás befolyásolja, hanem a fiatalok (sokszor a felnőttek) hanyagsága. Rettentően undorítónak tartom, amilyen hibákat elkövetnek manapság, még hivatalos iratokban is.

Szerinted a Magyar Helyesírás Szabályainak miért van tizenegyedik kiadása? Mert a nyelv folyton változik, nem marad a háromszáz évvel ezelőtti állapotban...

De szerintem az, hogy pl. itt is a "miért" szó helyett hatvan százalékban "mért"-et használnak, nevetséges. És most nem az idős bácsikról-nénikről van szó, akik ezt szokták meg, hanem legfőképpen 11-35 éves emberekről.

Ha téged ez nem aggaszt, akkor nagyon sajnállak. Magyar vagy te egyáltalán?

2010. jan. 22. 16:09
 7/9 A kérdező kommentje:

Különben sem a nyelvjárásokat támadtam, ha nem vetted volna észre... előbb olvasd el a kérdést, mint hogy olyan választ adj, ami a kérésre vonatkoztatva értelmetlen.

Egyébként ne vagyok pesti, de ha a te fajtádon múlana a magyar nyelv, hát...

Külön leírtam, hogy nem ez a legnagyobb gondom :D Gratulálok.

2010. jan. 22. 16:14
 8/9 anonim ***** válasza:

Nem értem minek lihegsz ennyit!Ezen nem tudsz változtatni.Nézd meg a fiatalok smseit,vagy hallgasd meg a hadaró jaszkista arcoskodó előadásaikat.Sokszor azt sem veszi le az ember,hogy miről beszélnek.

NYUGI,NE HUGYOZZÁL SZÉLLEL SZEMBE....!

2010. jan. 22. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Hát, a cigányok "helyesírásán" és "magyar" beszédén már nem is csodálkozok, nem érdekel, az ő dolguk (bár utálom hallgatni őket). De ha már valaki magyarnak születik, miért nem tud aszerint beszélni? :(

Hát, lehet, hogy csak szélmalomharc, tudom, nem itt kellene ezt elkezdeni.

2010. jan. 23. 17:55

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!