Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A kilencvenes éveket hogy...

A kilencvenes éveket hogy írják? 90' vagy '90?

Figyelt kérdés

2014. okt. 8. 22:16
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
szerintem a 2.:) meee a másik nekem 90 szögperc pl:):) Meg a 19-et veszed le az elejéről, oda szokás ilyet, ahonnan eltűnik, pl maaaj' (mint a majdnál:)) vagy pl. Há' nem megmondtam?:)
2014. okt. 8. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Az aposztrófot akkor használjuk, ha valami hiányzik onnan, többnyire rövidítés miatt. A 90-es éveknél a 90-nek az elejéről hiányzik az ezerkilencszáz, tehát az aposztrófot a 90 elé kell tenni.
2014. okt. 8. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
hát pont ezért! nem 1990-ről van szó, hanem a 90-es évekről, azaz "-es" az ami lemarad és nem a "19"! Tehát mögé kell?
2014. okt. 8. 23:10
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
'90-es évek. Azaz 1990-es évek. Az aposztróf nem az "-es"-t helyettesíti.
2014. okt. 9. 02:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 BringaManó ***** válasza:

’90-es évek, de nem kötelező kitenni, a 90-es évek is jó.

Vö.: [link]

2014. okt. 9. 05:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
'90 vagy 90-es évek, nem? gonolom a '90-es évek az helytelen
2014. okt. 9. 09:06
 7/9 BringaManó ***** válasza:
96%

Értjük, hogy te azt gondoltad – de tévedtél.

Ha már megtiszteltünk azzal, hogy tömegesen adtunk neked jobbnál jobb válaszokat, akkor tedd meg, kérlek, hogy elolvasod azokat, és egyúttal javaslom hozzáigazítani a világképedet is.

Fölösleges hajtogatni ugyanazt a tévedést, attól még nem lesz úgy.

Az aposztróf (= hiányjel) az 1990 elejéről lehagyott "19"-et helyettesíti, de nem kötelező kitenni.

’90 = 1990

(ez egy év, így is, úgy is)

’90-es évek = 90-es évek = 1990-es évek

(ez pedig 10 év, vagyis egy évtized)


Az „-es évek”-t nem lehet lespórolni a végéről. Ha nincs ott, akkor nem ugyanazt jelenti: ’90 nem ugyanaz, mint a ’90-es évek.

„'90-ben született” = 1990. 01. 01. és 1990. 12. 31. között született (= egy év)

„A '90-es években született” = 1990. 01. 01. és 1999. 12. 31. között született (= tíz év)


Ennél jobban nem tudom „szájba rágni” – kérem a válaszom elfogadását... :-)

2014. okt. 9. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

’90 = 1990


ezt nem tudtam, köszönöm


én nagyon sok helyen láttam úgy használni, hogy az a 90-es éveket akarta jelenteni, akkor ők mind rosszul használták? Cd borítótól kezdve, könyveken át, nagyon sokféle kiadványban szerepel helytelenül akkor

2014. okt. 9. 11:32
 9/9 BringaManó ***** válasza:
100%

Ha tényleg így van, akkor az téves, igen.

Esetleg mutass példát (most vagy később), hátha kiderül a turpisság.

Arra tudok tippelni – ha már a CD-t említetted –, hogy angol nyelvű szöveget (CD-borítót stb.-t) láttál, ott pedig valóban elég változó a helyzet. Ha jól tudom, akkor elvileg náluk is ugyanúgy működne, mint nálunk: ’90s

(Vö.: [link] ), de valóban ott sokszor mégis inkább az s elé teszik az aposztrófot:

[link]

[link]

stb.


Persze végül is kicsit érthető: náluk nincs benne kötőjel, és hát milyen hülyén néz ki egy szám, meg egy kisbetű közvetlenül egymás mellett, tegyük már be közé azt a kis aposztrófot, amúgy is úgy lötyög az ott a szélén, aztán még itt a nagy pakolásban leesik, és kereshetjük... jobb lesz az ott belül – gondolja, az egyszeri angol nyelvhasználó. :-)


Egyébként hasonló a helyzet a betűszavakkal is, pl. – ha már a CD-knél tartunk –: MCs vs. MC's

Egy „normális” oldalon MCs:

[link]

De ettől még sokszor használják aposztróffal a közepén:

[link]

Bomfunk MC's, Stereo MC's stb.

De még ők sem mindig, a borítókészítő kezében van a "sorsuk":

[link]

[link]


Ráadásul az MCs-ben nincs semmi hiány, amit jelezni kéne, szemben a ’90s-zel. Viszont ők kevésbé kötőjelezgetnek ugye (hiszen nemigen vannak toldalékaik, amiket a számokhoz, rövidítésekhez, tulajdonnevekhez, idegen szavakhoz kell kapcsolni, mint nálunk), amúgy viszont gyakrabban aposztrófozgatnak, azért nekik ez "áll kézre" jobban (meg persze a ’80s-’90s mizéria miatt is ez jut eszükbe leghamarabb).


Szóval "odaát" (= angol nyelvterületen) azért nagyobb a katyvasz ezen a téren, úgy érzem.

2014. okt. 9. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!