Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A sima három igeidőn kívül...

A sima három igeidőn kívül milyeneket használnak még ma is aktívan esetleg falvakban, különböző tájakon?

Figyelt kérdés
2015. jan. 14. 15:39
 1/6 anonim ***** válasza:
Semmilyeneket. Választékosan beszélőknél hamarabb előfordul. Ma olvastam valahol, hogy "mondtam volt".
2015. jan. 14. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

"Választékosan beszélőknél hamarabb előfordul."


Attól nem lesz választékos a beszéde senkinek, hogy 100 éve nem használt igeidőket próbál előkaparni.

2015. jan. 14. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ilyeneket én is hallok, hogy "mondtam volt", meg "lett légyen", de szerintem ezek már nem az eredeti igeidőket jelentik. Pl. a "lett légyen" egyszerűen csak a "legyen" múlt ideje akar lenni. (Pl. "legyen az bármilyen is", ezt nehéz máshogy múlt időbe tenni.)

Szóval ha használatosak is, már nem jelentenek extra igeidőket. Inkább nyomatékosítás, stb.

2015. jan. 14. 18:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
37%
Még az a három sem biztos, hogy három, hiszen a jövő időt is jelen idejű igealakkal fejezzük ki körülírással: "menni fogok", itt a "fogok" jelen idejű alak. Még szembetűnőbb a jelen idő használata, ha azt mondom, "majd megyek". Persze ez nézőpont kérdése, de önálló jövő idejű igealak (rag) már nincs a magyarban, tulajdonképpen van egy múlt és egy nem-múlt időnk.
2015. jan. 15. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
46%

"itt a "fogok" jelen idejű alak"

A "fog" az nem ige, nincs igeideje. (Segédigeként működik.) Személyragozása van csak.

Olyan, mintha azt mondanád, hogy az angol "will" segédige valójában jelen időben van. :D

2015. jan. 15. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#5: Köszönöm, hogy lepontoztál, de nem kellett volna.

És igen: az angol "will" is jelen időben van, amit abból lehet tudni, hogy függő beszédben "would" lesz belőle.

They will come -> He said they would come.

Szóval szerkezetileg a "fog" és a "will" is jelen idejű (hiszen a "fog" a jelen időre jellemző személyragokat veszi fel), csak éppen jövő időt fejeznek ki.

Az meg, hogy mit tekintünk igeidőnek, elemzés kérdése. De egy dolog tény: réges-régen volt a magyarban külön jövő idő, mert voltak jövő idejű személyragok. Ma ilyen már nincs, csak körülírással tudunk jövő időt kifejezni.

2015. jan. 19. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!