Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Egy angol számára milyen...

Egy angol számára milyen benyomást kelt az /oʊ/ és az /əʊ/ közti különbség? Milyen hasonló eltérések vannak?

Figyelt kérdés

Egyszer egy észak-angliai ismerősömnek megszokásból úgy mondtam az I don't know-t, hogy /áj don.nöü/, erre meg azt mondta, hogy ez nagyon posh volt, és vicces neki.

Gondoltam, mivel a magyarban is nagyon apró eltérésektől már tájnyelvi, rusztikus érzetet kelt a beszédünk (Vótam a bótba) nyilván az angolban is vannak ilyenek még ezen kívül is. Tudnátok még ilyeneket mondani?



2015. febr. 18. 21:06
 1/2 anonim ***** válasza:
Péládul a Pink Floyd "Another Brick In The Wall" című számában a kórus az education szót valahogy úgy ejti, hogy edjukáisön, tehát az a-t egészen á-szerűen mondják. Megkérdeztem egy hozzáértőt, és azt mondta, hogy ez valamilyen angliai területre jellemző, csak már nem emlékszem melyikre.
2015. febr. 18. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Annyira sok és sokféle ilyen van, hogy a bőség zavarában meg sem tudok szólalni.


Első olvasmány (ha a második nem érthető): An Introduction to the Pronunciation of English (A. C. Gimson)


Második: Accents of English (J. C. Wells)



Az első kérdésedre a válasz:

Az [ou] elég semleges egész Nagy-B.-ában.

Ha az [o] nagyon nyílt és hátul képzett [ɔu], az viszont csak néhány (északabbi) területen semleges, máshol amerikaias vagy tájszólásos benyomást kelt.

Az [əu] délen semleges, északon viszont, főleg azokon a területeken, ahol [o:] hangot használnak, az [əu] vagy délies, vagy, ahogy írtad, 'posh'; illetve Skóciában 'angolos', tehát nem-skót benyomást kelt, ez általában erősen negatív.

A még erősebben előre tolódott (általában a magyar ő-re emlékeztető és néha i-szerű hangban végződő) variánsok, pl. [eu], [əʊ̈] Dél-Angliában hagyományosan nagyon posh változatok, a királyi családot így szokták parodizálni a mai napig; a fiatalok között viszont annyira elterjedt, hogy lassan semlegessé válik – illetve északon nyilván erősen 'délies' hangzású.

2015. febr. 19. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!