Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az egyiptomi írás hangjelölő...

Az egyiptomi írás hangjelölő vagy képírás?

Figyelt kérdés
Az iskolában azt mondták, hogy hangjelölő, de én úgy tudtam, hogy képírás.

#Egyiptom #Egyiptomi írás
2015. márc. 2. 19:41
 1/4 anonim ***** válasza:
66%
Egyiptomban alapvetően 3 írásforma van, a hieroglif, a hieratikus és a démotikus. Ezek között van képírás és hangjelölő is.
2015. márc. 2. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Hang jelölő mindhárom. Az való igaz, hogy van amelyiket képírásnak mondják, ez főleg a hieroglif írás, de a valóságban annak köze nincsen a képíráshoz. A képírás egy kicsivel bonyolultabb ennél.


A képírás során lerajzolok egy párducot, annak szépen kidolgozva a fejét, a füleit, a fogát, a testét, a mancsait stb. Ez együttesen ad egy képjelet, amit le lehet olvasni. De a párduc jól felismerhető, sokszor össze sem téveszthető más állat alakkal, és mindenképpen egy egységet alkot.


Vannak olyan képírások is, ahol ugyan ez a párduc alak jön elő, de a teste különböző képjelekből épül fel. Itt egy példa:


[link]


Ennek a "madárnak" hal teste van, madár szárnyai és két feje. Nyilván ilyen állat a valóságban nem létezik, ez egy összetett képjel, és jól leolvasható róla, az, hogy mit jelöl. Ez történetesen a Halak - szűz és a kos csillagképek összetett jele. Aztán ebből további következtetéseket lehet levonni.


[link]


Vagy itt van ez, ez is egy igen összetett és nagyon látványos képírás. Erről eléggé sokat le lehet olvasni. Ugyanakkor mint láthatod van körülötte néhány hieroglif írás is, ami például a fáraó és feleségének nevét tartalmazza, illetve néhány kiegészítő írás.


---


Ez után jön a következő írástípus, amit sokszor képírásnak mondanak, de nem az. Ekkor már én egymás után részleteiben, először lerajzolom a párduc fülét, kicsöngettek, arrébb megyek 5 centit, becsöngettek, lerajzolom a párduc mancsát, megint kicsöngettek, 5 centit arrébb megyek, becsöngettek lerajzolom a párduc fogát stb. Ez viszont nem képírás, ekkor én már csak hangokat jelölök meg, és ebben az esetben már nem is biztos, hogy a fül az fület jelent, vagy egyáltalán köze lenne a halláshoz.


[link]


Gondolom ilyenre gondoltál "képírás" címszó alatt. Ez már nem képírás, hanem úgy hívjuk, hogy szó - kép írás. Ami annyit jelent, hogy egy-egy kép vagy szót vagy hangot jelöl.


---


Ám mint láthatod, a képírás és a hieroglif írás ég és föld egymáshoz képest :)


Anonymus

2015. márc. 3. 00:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Ha jól tudom, olyan, mint a japán írás, tehát vannak kimondottan képjelek, összetett írásjelek, melyek az adott szó jelentését és kiejtését is jelölik, és vannak kimondottan hangokat/szótagokat jelölő írásjelek.
2016. aug. 5. 15:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
De a kopt írás (módosított, kibővített görög írás) az tényleg hangjelölő.
2016. aug. 5. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!