Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Finnül tanulók! Hogyan tudtáto...

Finnül tanulók! Hogyan tudtátok megjegyezni a szavakat?

Figyelt kérdés

Egy ideje elkezdtem finnül tanulni, de szembesültem egy olyan problémával, amivel eddig egy másik nyelvnél sem, pedig ismerek egy párat (bár tény, hogy mindegyik indoeurópai): magukat a szavakat igen nehéz megjegyeznem.


És itt most nem arról van szó, hogy a magyar jelentést ne tudnám hozzájuk társítani, mert azt még úgy-ahogy megoldom, hanem magának a finn szónak a megjegyzése okoz gondot. Annyira idegen, annyira más, annyira nem lehet kötni semmihez és annyira (egyelőre) kiszámíthatatlan rend szerint követik bennük egymást az egyes hangok, hogy sokszor egy frissen tanult szóból is csak arra emlékszem, hogy mivel kezdődik, és hogy kb. milyen betűk vannak benne, de nem mindig tudom összerakni a helyes sorrendet úgy, hogy kiadják a tényleges finn szót.


Ti találkoztatok már ilyen problémával? Ha igen, hogy oldottátok meg?


(Bónusz kérdés: van köztetek pécsi? :) )


2010. febr. 15. 19:40
 1/9 anonim ***** válasza:
hát gyakorolj... mondjuk dedómódszer de szókártyák esetleg... meg költhetnél hozzá verset vagy társíthatnád a szavakat úgy könyebb megjegyezni... de igazi sikert csak úgy érhetsz el, ha leülsz és megtanulod... a nyelvek már csak ilyenek. én nem pécsen lakom, de ott tanulok.
2010. febr. 15. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
első válaszoló vagyok: egyébként én nem tanulok finnül...
2010. febr. 15. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Óvodás vagy nem óvodás módszer: hasznos és kész. Szótárfüzetet is vezess, lehetőleg kicsi, zsebre tehetőt, amelyet bármikor elővehetsz, ha van pár szabad perced.
2010. febr. 15. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:
Igen, kb. ezeket is használom (talán a versköltős kivételével), és olyan nyelveknél gond nélkül működik is, amiket van mihez kötni (pl. indoeurópaiak), de a finn egészen más jellegű, és nincs mihez kötni, ez a baj. Ezért még a kőkemény magolás is nehézkes időnként.
2010. febr. 16. 09:00
 5/9 anonim ***** válasza:
megtanulni, az egy dolog. de hogy bele is ragadjon a fejedbe, az egy másik. én svédül tanultam, és az bár indoeurópai, ott is vannak érdekes dolgok. szeritnem sokat kell ismételni őket, az az egyetlen út. mert csak akkor lesz ismerős egy idpő után a hangzásuk, és egy idő után rá is áll a fejed majd. magadban vagy hangosan sokszor kimondani, és egy nap többször is, nem csak konkértan akkor, amikor tanulsz. nekem ez vált be.
2010. febr. 18. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Kösz a tippet. :)


A svéd szerintem pofonegyszerű, tanultam azt is jó ideig, és azért is szeretem, mert annál már csak az angol primitívebb. :)

2010. febr. 18. 21:20
 7/9 anonim ***** válasza:

hát, örülök, ha a svédet egyszerűnek látod. Nekem mondjuk pont ez a furaszavas dolog volt benne nehezebb, mint más nyelv, illetve néhol igen ééérdekesnek találtam a nyelvi gondolkodásukat. csak egy példa: azt hogy "mi ez", miért úgy kell megkérdezni, hogy vad är det för nagonting???? könyörgök, mit keres ott az a för nagonting? :DDD

én az olyan nyelveket tartom egyzserűnek, mint az angol, spanyol, olasz meg francia. :)

2010. febr. 19. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Fura, én úgy tudtam, hogy "Vad är det här/där?" - mondjuk még ez is nyakatekert, tény és való, de ide nem kell ngnting, tudtommal.
2010. febr. 21. 00:23
 9/9 anonim válasza:

Szia/sztok


Nem tudom, hogy mennyire él még ez a téma, de azért írok egy "gyors" választ.


Én 4 éve tanulok finnül, és bizony néha-néha én is szembesülök ezzel a problémával. Nem tudom, hogy hogyan is oldom meg, de végül sikerül megjegyeznem a szavakat. Bár én inkább a szavak jelentésének a megjegyzésében tudok inkább segíteni, nem a betűk keverésében. Egyik ilyen módszerem: vegyük pl. a "porkkana" szót, ami magyarul répát jelent; én ezt úgy tanultam meg, h szétszedtem a porkkana szót: por-kana; mivel a répa a földben nő, azért földes, vagyis POR-os lesz, mikor kiszedik a földből, így összefüggés van a a szó között. Remélem, h érthető a logika :D És ha már sikerült megjegyezni a szó elejét, akkor a vége már könnyen megy....nekem. Úgyh ha nagy munka árán, de sikerült megtanulnom legalább a szó valamelyik részét, akkor már a többi könnyen megy.

Lehet, h ez a módszer nagyon betegnek tűnik, de egyszerűen ki kellett már találnom valamilyen trükköt, mert tényleg brutál, h milyen szavak vannak. :D


Remélem, h sikerült valamit segítenem, és a finnel, finnekkel kapcsolatban egész nyugodtan írhatsz/írhattok privátban is :)

2011. jan. 22. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!