"Szerintem a kérdező a ma élő európai nyelvek közül a legrégebbire gondol."
Így meg mégúgyse látom az értelmét a kérdésnek. Mi az, hogy melyik a legősibb élő nyelv? Hát mindegyik ugyanolyan "ősi", csak kérdés, hogy melyik mennyit változott, vagy mikor különült el. Az olaszt az etruszktól számítjuk, vagy a latintól vagy Dantétól?
2015. máj. 6. 18:46
Hasznos számodra ez a válasz?
12/16 Mansour válasza:
Ez nem így van, az egyes nyelvek korát, ha nem is pontosan, de általában meg lehet határozni. A legtöbb nyelvnél meg tudunk határozni egy körülbelüli időpontot, vagy inkább periódust, amikortól az adott nyelvről már mint önálló nyelvről beszélhetünk. A latin nyelvek például a Nyugat-Római birodalom bukása utáni 1-2 évszázadban váltak önálló nyelvvé a vulgáris latin helyi dialektusaiból. A bosnyák a délszláv háború után vált önálló nyelvvé, addig legfeljebb a szerb (vagy szerb-horvát) egy helyi változatának tekintették. Tehát a bosnyák, mint önálló nyelv, egészen fiatal, bár szerb-horvát nyelvváltozatként több mint ezer éves.
2015. máj. 7. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
13/16 Mansour válasza:
Vagy említhetjük a macedónt is, ami kb. 100 - 150 éves, azelőtt bolgár nyelvjárásnak tekintették. A bolgárok ma is így tekintik, nem ismerik el önálló nyelvnek. Tehát az, hogy mi önálló nyelv, illetve mikortól az, sokszor politikai alapon dől el.
2015. máj. 7. 15:18
Hasznos számodra ez a válasz?
14/16 anonim válasza:
Szerintem amúgy, ha így vesszük, akkor valamelyik kelta nyelv a legrégebbi. Hisz tudjuk, hogy Európa őslakosai a kelták (meg a baszkok, bár róluk nem nagyon tudni semmit). Tehát akkor belevehetnénk a ma még létező kelta nyelveket (ír, gaél, breton stb.).
2015. máj. 7. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
15/16 anonim válasza:
Még egy egyértelmű nevezőt kifelejtettetek: az izlandi. Nagyjából 1000 éve gyakorlatilag ugyanaz a szókincse és a nyelvtana, csak a kiejtése változott (legalábbis feltételezhetően, ezt nyilvánvaló okokból kifolyólag nem lehet megállapítani biztosan).
2015. máj. 9. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
16/16 anonim válasza:
"Még egy egyértelmű nevezőt kifelejtettetek: az izlandi. Nagyjából 1000 éve gyakorlatilag ugyanaz a szókincse és a nyelvtana, csak a kiejtése változott (legalábbis feltételezhetően, ezt nyilvánvaló okokból kifolyólag nem lehet megállapítani biztosan)."
Az izlandi valószínűleg a legarchaikusabb formában fennmaradt mai európai nyelv (bár nem hiszem amúgy, hogy a feröeri sokkal többet változott volna), de nem az volt a kérdés, hogy melyik mai európai nyelv őrzi a legrégebbi nyelvállapotát. A kelta nyelvek pedig sokkal régebbi eredetűek lehetnek az izlandinál.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!