Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A csallóközieknek van akcentus...

A csallóközieknek van akcentusuk vagy csak hüjyén mondják a dolgokat?

Figyelt kérdés
Én is csallúközi vagyok ezért nem tudom van e akcentusom.

2015. aug. 21. 06:22
 1/3 anonim ***** válasza:
77%

A csallóközi kiejtés emlékeztet a palócra, de nem azonos vele. A palóc (polovec =mezei, tótul) zárt A hangjai és mássalhangzókapcsolásai oly jellegezetesek, hogy azt mindeni azonnal észleli, a csallóközi kiejtés ennél lágyabb. Minimálisan gyakorlott fül észleli.

A magyra nyelvben minimálisak a nyelvi különbségek, minden nyelvjárás jól érthető, ez egy nagyon kiforrott, egységes nyelv. Ezért ennek jelentősége minimális.

(Az irodalmi nyelvet mi, borsodiak-zempléniek beszéljük, azon egyszerű oknál fogva, hogy Kazinczy apó itt lakott, és a helyi dialektusból csinálta mega nyelvújítás korában az irodalmi nyelvet, ahogy Luther a heildelbergi nyelvjárásból -Bibliafordítása útján - az irodalmi németet.)

2015. aug. 21. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
Tehát ha valaki nem borsodi-zempléni akkor annak akcentusa van?
2015. aug. 21. 09:29
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

"Tehát ha valaki nem borsodi-zempléni akkor annak akcentusa van?"

Nem. XXI. században szinte csak határon túliak esetén maradtak meg a dialektusok. Magyarországon a fiatalabb generációban nagyon ritka, legfeljebb egy-egy szót máshogy mondanak, és ez fedi fel őket.


Két csallóközit ismerek, egyiknek bőven van dialektusa, másiknak egyáltalán nincs. Igaz, akinek van dialektusa falusi, a másik városi.

2015. aug. 21. 09:54
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!