Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Magyar településnevek helyragj...

Magyar településnevek helyragjaira van valami szabály?

Figyelt kérdés

Mi teljesen természetesen használjuk, de más anyanyelvű ismerősömnek sehogy sem tudom elmagyarázni, hogy miért MiskolcRA de DebrecenBE, és miért MiskolcON de DebresenBEN.

Mikor megyünk "rá" egy településre és mikor megyünk "bele"?

Van erre szabály egyáltalán, vagy külön kell mindegyiket memorizálni?


További érdekesség a -tt végződés: Pécsett, Vácott, Kaposvárott.

(Még bonyolultabb az ügy, hogy pont a kaposváriak nem így mondják, nekik Kaposváron.)



2015. szept. 5. 12:19
 1/3 anonim ***** válasza:
Nincs szabály, kialakult szokás, meg kell tanulni minden esetben.
2015. szept. 6. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Annyit közben máshonnan sikerült kiderítenem, hogy a -tt végződésre van szabály:


Az egyszótagú és a -vár végződésű településnevek kaphatnak ilyen végződést. Viszont a -tt végződés tájnyelvi alak, és nem biztos, hogy az adott településen úgy mondják.

2015. szept. 6. 16:15
 3/3 anonim ***** válasza:

A kérdés nagyon érdekel engem is, de ezek a ragok valószínűleg elég későn alakultak ki, bár nem tudom, miért.

Csak érdekességképpen említem, hogy Tinódi-Lantos Sebestyén és Bornemissza Péter még másképp írták:

"Izabella asszon jó Budában vala..."

"Valljon s mikor leszön jó Budában lakásom!"

2015. szept. 7. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!