Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Lehet tudni valamit arról,...

Lehet tudni valamit arról, hogy miként alakult ki az ábécében a betűk sorrendje?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy miért éppen első az a-alpha-alep-alef, második a b-béta béth-bét stb.?

2015. szept. 16. 18:11
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:

A cirill ábécénél van ilyen. A betűk egy értelmes mondat szavainak a kezdőbetűi, maguk a szavak pedig egyben a betűk elnevezései is.


A mondat értelme egyházi szlávon valami olyasmi, hogy jó ismerni az írást. Az írás átvitt értelemben, tehát a Szentírásra vonatkoztatva is értendő. Az ábécé végén meg a maradék jelek szerepelnek, amivel nem kezdődnek szavak.

[link]

2015. szept. 16. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, de nem lettem sokkal okosabb tőle.

Elolvastam a linket, de ez nem válasz a kérdésre, hiszen csak arról beszél, hogy a cirill (és elődei) írások hogyan alakultak ki. De a cikk is írja, hogy többek között a görögre alapra támaszkodtak.

Arról nem is beszélve, hogy a Szentírás előtt kismillió egyéb régi nyelv és írás létezett, én tehát azt szeretném tudni, hogy eredetileg mire alapozták a sorrendet.

2015. szept. 16. 18:44
 3/15 anonim ***** válasza:

Szerintem leírtam a választ, de akkor leírom még egyszer :)


A cirill ábécé betűinek neve (a táblázatban a harmadik illetve negyedik oszlop) egyházi szláv nyelven értelmes mondatot ad ki:


az-buki-vede-glagoli-dobro-est- stb....stb...

Ez a mondat olyasmit jelent, hogy jó ismerni az írást (és a Szentírást). Ebből a mondatból a "dobro" szót szerintem még te is felismered, a többit sajna én sem nagyon.


Ez a konkrét mondat határozza meg a cirill ábécé betűinek sorrendjét.

2015. szept. 16. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
25%

Úgy látom nem csak engem foglalkoztat, hogy ki volt az a bärom, aki épp így talált ki egy tökéletesen logikátlan és értelmetlen rendszert. Bármilyen más sorrendben is lehetnének a betűk, ugyanannyi értelme lenne.


Jelenlegi tudásom szerint.

2015. szept. 16. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:

Hátha ebben van valami róla:


[link]

2015. szept. 16. 20:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
64%
Na akkor tisztázzunk valamit. A cirill ábécé az egykori görög ábécé betűiből alakult ki, a mai napig megtartotta egy pár hang az eredeti görög jelölését (pl. Ф - f hang, görög fí; Х - "kh"-szerű, hörgő H-hang, görög khí; Р - r hang, görög ró; А - a hang, görög alfa). Mivelhogy a cirill betűs írás a 9. század után terjedt el és kezdték használni, így nagyon esélytelen, hogy az ábécés betűk sorrendje ide kapcsolódjon vissza. Amúgyis, a cirill ábécében PONT HOGY NEM olyan sorrendben jönnek egymás után a betűk, mint a latinban (oroszul az ábécé első pár betűje: á, bé, vé, gé, dé, é, jó, zsé, zé, stb...).
2015. szept. 16. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
37%

# 6


Senki nem mondta, hogy a cirill ábécé a latin sorrendet követné. Azt sem vonta kétségbe senki, hogy nem a görög ábécéből alakult ki. Mindössze azt írom már le harmadszor, hogy az


Aзъ боукꙑ вѣдѣ глаголи добро єсть живѣтє ... stb egy értelmes mondat egyházi szláv nyelven, és ez a mondat határozza meg a cirill ábécé betűinek sorrendjét.


Nem értem minek szól bele nyelvészeti kérdésbe olyan, aki még a magyar szöveget sem tudja értelmezni. ;)

2015. szept. 16. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 hollófernyiges ***** válasza:
Az hogy az ószláv grammatikusok hogyan nevezték át a görög eredetű betűket, hogy kiadjanak egy mondatot, nem igazán segít a kérdés megválaszolásában. Mindenesetre a föníciai ábécében mát többé-kevésbé a megszokott sorrendet használták, a betűk neve ökör, ház, teve, ajtó ablak.. stb sorban, de hogy miért ilyen sorba rendezték, azt nem tudom.
2015. szept. 17. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
84%

Azért szólok bele, mert jómagam is nyelvész vagyok, és szerintem nem az én szövegértésemmel van a probléma, ha egyszer neked kellett 3x is leírni ugyanazt a hozzászólást, mert mindenki így-úgy félreértelmezte.

Ha jól tudom, nem az "Aзъ боукꙑ вѣдѣ глаголи добро єсть живѣтє" szöveg határozza meg a betűk sorrendjét, hanem fordítva. Ez olyan, mintha azt mondanánk, hogy a magyar ábécés betűk sorrendjét Móra Ferenc Zengő ABC-je határozná meg. Aranyalma ághegyen... stb. pont fordítva, az ábécés betűk sorrendje miatt lett ilyen a mondóka, és a szláv szövegre is ez vonatkozik(vonatkozhat).

2015. szept. 17. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
100%

# 8

# 9


Az egyházi szláv nyelv első írása a glagolita volt, amit Cirill és Metód szerkesztett meg. A fentebb idézet mondat szerint szerkesztették sorrendbe a glagolita ábécé betűit, ők személyesen. (Nem pedig egy szláv Móra Ferenc évszázadokkal később alkotott egy mondatot a már létező ábécéhez.) Méghozzá egy nem is akármilyen mondatot fogalmazott meg Cirill és Metód, hanem olyant, amely tartalmában kifejezte a missziós szándékukat.


Mivel azonban a glagolita írás nem lett túl népszerű, ezért kettejük tanítványa Ohridi Szent Kelemen megalkotta a cirill betűket, valóban zömében a görög betűk alapján. Ez az írás már sikeresebb lett, hiszen az akkori írástudók (ortodox papok, szerzetesek) zömében ismerték a görög írást. Kelemen pedig tiszteletből a mesteréről Cirillről nevezte el az ábécét, ezért hívják cirill betűknek.


A betűk formája tehát teljesen megváltozott, viszont a sorrendjük az említett mondat által rögzített formában ugyanaz maradt.


Aki nem hiszi, nyugodtan járjon utána. Bekopog a világon bármelyik szlavisztikai tanszékre és ezt fogják neki mondani. :)

2015. szept. 17. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!