Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Létezhetett valaha a magyar...

Létezhetett valaha a magyar nyelvben az i hang mély hangrendű változata?

Figyelt kérdés
Arra gondolok, amit törökben ı-val jelölnek. A mai magyar nyelvben van pár i-s szavunk, amit úgy ragozunk, mintha mély hangrendűek lennének, pl. isznak, sírban, nyíllal. Lehetséges, hogy ezekben eredetileg a mély i hang szerepelt, ami idővel rendes i-vé alakult, de a ragozás megmaradt?
2015. okt. 1. 18:34
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
A tanarom azt mondta, hogy igen, csak mi nem tudjuk mar kiejteni.
2015. okt. 1. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Igen, ahogy az 1. mondja. Mi is így tanultuk.
2015. okt. 1. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Ez alapján semmi szükség feltételezni, hogy a mély i valaha is létezett a magyarban:

[link]

2015. okt. 2. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
51%
Nem, nem létezett, a link pedig tökéletes ahhoz, hogy megértsd, miért. Egyetemen is ezt tanítják, középsuliban meg minden magyartanár a maga szájíze szerint tanít - sokszor óriási butaságokat.
2015. okt. 2. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

# 4


2-es vagyok, és én speciel egyetemen tanultam azt hogy létezett.


Méghozzá hasonlóan szépen felépített és forrásmunkákkal meghivatkozott jegyzetekből, mint amit a 3. válaszoló belinkelt arra nézve hogy nem létezett. Így tehát egy-egy lenne az állás :)


Ami miatt hajlok arra, hogy mégis inkább létezett, az azóta már gyakorlatilag kihalt, de néhány évtizede még felgyűjtött (és hangfelvétellel dokumentált) néhány archaikus nyelvezetű szórvány magyar falu beszéde (Moldvában, Szlavóniában és a Felvidéken), ahol bizony nem is olyan rég még ejtettek ilyesmi hangot.

2015. okt. 2. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Előző vagyok. Az jutott még eszembe, hogy húsz év múlva azt is meg fogják állapítani egyes íróasztaltudósok, hogy 'zárt e' hang sem létezett a magyar nyelvben, mert ők a kereskedelmi csatornákon felnőve nem hallják a különbséget a 'nyílt e' és a 'zárt e' között.


Nagyjából ezen a színvonalon van ma a magyar nyelvészet - sajnos.

2015. okt. 2. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!