Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Bécsben a hétköznapokban a...

Bécsben a hétköznapokban a Standarddeutsch-ot használják vagy valamilyen helyi osztrák dialektust?

Figyelt kérdés
2015. okt. 17. 12:27
 1/2 Kim Bo Mao ***** válasza:
Mivel Bécsben elég sok kultúra keveredik ezért nincsen dialektusa (én még nem találkoztam vele) "csak" szimpla "osztráknémetet" beszélnek (de az ugyanúgy érthető, mint a "hochdeutsch", csak mégis egy kicsi más), illetve a legtöbben-nem echte osztrákok-saját akcentussal beszélnek.
2015. okt. 21. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Kicsit későn írok.

Szóval először is ez egy nagy baromság, amit az első írt. Hogy azért , mert sok kultúra él együtt, nincsen dialektusa. több évet éltem Bécsben, amikor eleinte utazgattam, csodálkoztam mennyi holland van. Azok az osztrákok voltak!!! Én a standarddeutsch nyelvtudással csak kapkodtam a fejem, amikor hozzám szóltak. Egyrészt vannak echte osztrák szavak dolgokra: német-osztrák:

Meerrettich-Kren

Kartoffel-Erdapfel

Möhre-Karotte

Aprikose-Marille

Rentner-Pensionist

Krankenhaus-Spital

Vannak szavak, amik nincsenek a németben,vagy max a déli bajor-sváb-alemannban pl heuer, a Grüs Gott, a Servus.

A kiejtés is egy borzalom a standardot tanult fülnek, ráadásul egynémely helyen még írnak is vele!!!pl a Rapid focicsapat honlapja.

Annak örülök, hogy Te is Standarddeutschot írtál, nem hochdeutschot, mert az nyelvészetileg a déli (hegyi, tehát magas;hoch) kiejtésre utal, szemben a mittel- és a plattdeutsch-csal. Az osztrákon belül is egy külön fajta a bécsi és a niederösterreich. Volt tiroli haverom, aki teljesen máshogy beszélt, mint egy bécsi, de ők egymást megértik üggyel-bajjal. Viszont egy burgenlandi kollégámat már nehezebben értette meg a német és a karintiai is.

2021. nov. 14. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!