Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Német nyelvhelyesség - mondato...

Német nyelvhelyesség - mondatok (? )

Figyelt kérdés

Az alábbiak közül hány mondat helyes nyelvtanilag?


Petra sucht eine Nachfolgerin für die Frau, die in ihrem Haus bis jetzt die Treppen geputzt hat.


Da kann man sagen, was man will.


Es wird im ganzen Land regnen.


Acht von zehn Losen gewinnen.


Man muss oft unter Zeitdruck arbeiten.


Freizeit sind für alle Altersgruppen wichtig.


Vom Urlaub zu träumen, ist sehr entspannend.


Lukas würde gern helfen, kann aber am Wochenende nicht.


Das Training im Fitness-Studio hat viele negative Seite.


Man muss Bescheid sagt, wenn man nicht gesund bin.



2015. nov. 11. 16:10
 1/6 Rick Mave ***** válasza:
helyes > 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8
2015. nov. 13. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Szerintem csak a 2,3,4(attól függ, mit akar kifejezni),5,7 válaszok helyesek.

1 - a vonatkozói mellékmondat nem arra a nőre vonatkozik, akinek Petra keres, hanem az utódjára, aki eddig takarított. A sorrend nem mindegy.

6 - Freizeit ist - ugyanis egyesszám

8 - második tagmondat szórendje nem jó, az aber kötőszó, az kerül a vessző után és az aber egyenes szórenddel áll.

9 - viele negativen Seite - melléknévragozás

10 - a muss segédige, azt ragozzuk, a főige Infinitivben állhat csak, tehát sagen, továbbá a mellékmondatban nincs egyeztetve az alany az állítmánnyal: man ..... ist

2015. nov. 14. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Rick Mave ***** válasza:

Na szóval, a Petra keres egy (takarító)nőt annak a helyére, aki eddig nála a lépcsőket takarította. Ezt annál jobban nem lehet németül mondani, mint ahogy a kérdező első mondata hangzott. A példálódzás kedvéért:


A német újságok és portálok napok óta tele vannak azzal a főcímmel, hogy "DFB sucht angeblich Nachfolger für Wolfgang Niersbach, (der bis jetzt der Präsident des DFB war)." Vagyis a német futballszövetség állítólag keresi W. Niersbach utódját, (aki eddig az DFB elnöke volt).


"Lukas würde gern helfen, kann aber am Wochenende nicht."


Ez egy teljesen korrekt, mindennapos szóhasználatú és szórendű mondat így. Rögtön itt van két példa erre:


[link]


[link]


Természetesen az is korrekt - bár a társalgási nyelvben kissé "iskolásan" hangzik -, hogy "..., aber er kann am Wochenende nicht",

2015. nov. 15. 00:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Na ezt jól megkaptam. Igazuk van azoknak a kérdezőknek, akik segítséget kérnek ezen az oldalon, és a válaszadók (néhány kivétellel) azonnal ledorongolják, hogy előbb magyarul kellene megtanulnia..., pedig csak egy vesszőhibát vétett, vagy véletlenül elütött egy-két betűt. A durva hibák mellett én sem szívesen megyek el szó nélkül, de ez nem az az oldal. Szóval, ezt soha nem fogom megérteni.

Nem értem azt sem, hogy egyesek miért nem a kérdező kérdésére válaszolnak. Miért abban lelik kedvüket, hogy a válaszadókat is lealacsonyítóan kritizálják. Nem a kritika a probléma, hanem a hangnem, és az, hogy nem a kérdezőnek irányult a komment, hanem nekem.

A "na szóval" nélkül is jó lett volna, és az "Ezt annál jobban nem lehet németül mondani, mint ahogy a kérdező első mondata hangzott."-ot inkább ne írta volna a kedves válaszadó, akkor nem az én ingem és nem veszem magamra. Elolvasom, és vagy belátom az igazát, vagy sem. Ezt hadd döntsem el én magam. A kérdező pedig eldönti, kinek a válaszát fogadja el.

Ha én lettem volna a kérdező, most megkérdezném előzőtől, hogy első válaszához miért nem tette föl a mostani linkeket meggyőzésként, megerősítésként. Bár akkor is fenntartom a véleményem. Pont azért, mert valószínűleg "iskolás" mondatokról van szó.

2015. nov. 15. 08:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Rick Mave ***** válasza:

"Nem értem azt sem, hogy egyesek miért nem a kérdező kérdésére válaszolnak."


Hát én sem ... A kérdező ugyanis azt kérdezte, hogy az alábbi mondatok közül hány helyes. Én pedig erre válaszoltam, sőt, azzal még túl is mentem a kérdésen, hogy megjelöltem a helyes mondatokat (az abszolút lényegre törő válasz az lett volna, hogy "10-ből 7").


Te voltál az, aki bevállalta a rossz mondatok részletes kijavítását és ezek megindoklását. Amikor láttam, hogy két tökéletesen jó mondatot rossznak bélyegeztél, ráadásul magyarázattal ellátva, akkor úgy éreztem, hogy ezt nem lehet így állva hagyni, mert ugye a rossz válasznál még a hallgatás is jobb. Különösen, hogy itt tényleg csak egyszerű "iskolás" mondatokról van szó, ahogy ezt magad is megjegyzed, tehát itt nincs helye a "szerintem..."-nek. És az érzékenykedésnek se... Te "tanárosan" elmagyaráztad, hogy nyelvtanilag miért helytelenek bizonyos mondatok, viszont két mondat esetében tévedtél. A te inged, miért nem akarod akkor magadra venni...?


Egyébként szerintem, lehet persze hogy nincs igazam, de ha valaki egy olyan egyszerű mondatot félreért, mint a "Petra sucht...", akkor itt megengedhető talán némi csipkelődés. A "némi" persze tág fogalom - amit az egyik ember tolerál, az a másiknál igen könnyen megbántottságba és sértődöttségbe torkollik.

2015. nov. 15. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
Igazad van. :-)
2015. nov. 16. 06:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!