Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogyan kell elválasztani az...

Webnyelv kérdése:

Hogyan kell elválasztani az eszperantó "esti" (estas, stb. ) szót?

Figyelt kérdés

Magyar helyesírás szerint es-ti lenne, de sok európai nyelv nem választja szét az "st"-t, így e-sti lenne elválasztva.

Ez azért sem mindegy, mert az előbbi esetben hosszú az "e", az utóbbi esetben rövid, hiszen ezen múlik, nyílt vagy zárt-e a szótag!

Sok nyelvben nem választják szét pl. a st, str, pr, sp, spr betűkapcsolatokat

Megnéztem néhány eszperantó nyelvkönyvet, nyelvtant, de nem írnak erről.



2016. febr. 16. 13:27
 1/8 anonim ***** válasza:
Szerintem az elválasztással még Zamenhof maga sem foglalkozott komolyabban. Én saját megérzésből az "európai rendszerű", szótani, szóképzési elvet követném, (tehát nem a magyar, szigorúan fonetikai alapút), fognám tehát a szógyököt, és azt választanám el a szófaji végzódéstől illetve igeragozástól, ha már nagyon muszáj. Tehát, est-i, est-as, est-os, skrib-i, skrib-us, leg-as, stb
2016. febr. 16. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
(de várd meg az eszperantisták válaszát, mert én angol szakos vagyok)
2016. febr. 16. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Amíg vannak a szóban morfológiai határok, azaz képzőket, igenévi végződéseket tartalmaz, fel se merül a te eredeti kérdésed, SZERINTEM. Például úgy választanám el, hogy

esper-ant-o


De nyilván neked ez még mindig nem válasz arra, hogy mit csináljunk a szó elejével:


es-per-ant-o vagy esp-er-ant-o


A te elgondolásodra hajlok én is, tehát a második megoldásra.



(De tényleg csak zárójelben megjegyzem, én vagyok olyan rosszmájú, hogy szerintem ezzel a kérdéssel az eszperantisták sem foglalkoznak olyan komolyan, hogy ebből elvi kérdést csináljanak, -- elvégre így is, úgy is érthető.)

2016. febr. 16. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Az eszperantó könyveimben láttam olyat, amiben nem voltak tekintettel a szóelemekre. De olyat is láttam, hogy tekintettel voltak. Egy magyar kiadású könyvben az esti szót magyar módra szótagolják. Egy német kiadásúban viszont valószínűleg e-sti lenne a szótagolás, különösen a régi helyesírás idejéből.
2016. febr. 16. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Ezt lehet tudni:

Az ŭ csak az aŭ, eŭ betűkapcsolatokban szerepelhet, önálló szótagot nem alkot.

2016. febr. 17. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Az eddigi válaszokat köszönöm!

Az "esti" szó esetében azért nagyon nem mindegy, mert az "e" magánhangzó hosszúságát is az határozza meg, hogy a szótag végén ott van-e az "e" után az "s", vagy nincs, tehát zárt vagy nyílt szótag-e.

2016. febr. 25. 13:25
 7/8 anonim ***** válasza:

Akármennyire érinti is a kiejtést, az elválasztásra nincsenek kidolgozott szabályok. Én úgy láttam, hogy mindkettő helyes, bár itt az es-ti formát támogatják.

[link]

Volt egy másik cikk, amiben mindkettő volt, de nem találom.

2016. febr. 25. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Akkor az esti (estas, estis, stb.) e-je rövid vagy hosszú?
2016. febr. 25. 21:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!