Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Létezik-e eszperantó kultúra?

Létezik-e eszperantó kultúra?

Figyelt kérdés

A magyar Wikipédián rákeresve az eszperantó kultúrára nem találni erről szócikket. ( [link] )

A Google keresőoldalon az "eszperantó kultúra" kulcsszóra nem listázott ki megfelelő minőségű magyar nyelvű találatot a kereső.

Magyar nyelven az interneten sehol nem találni részletes, korrekt és hosszas leírást az eszperantó kultúráról.


Kérdem én: Létezik-e eszperantó kultúra?



2014. dec. 31. 17:03
1 2 3 4 5
 1/49 anonim ***** válasza:
41%
Az eszperantó egy mesterséges nyelv. Mire gondolsz? Aki ismeri az minden reggel benyom egy felest zsíroskenyérrel? Ilyesmire?
2014. dec. 31. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/49 anonim ***** válasza:
100%
Talán mert nincs. Vagyis nem tudom, lehet vannak írók, költők, zenészek akik eszperantóul alkotnak de nem jelentős az biztos.
2014. dec. 31. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/49 anonim ***** válasza:
71%
A kultúra egy néphez kapcsolódik, nem önmagában egy nyelvhez. Mivel nincs eszperantó nép, ezért kultúrájuk sem lehet.
2014. dec. 31. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/49 anonim ***** válasza:
80%

Van kultúrája, a nyelv köré kialakult egy nemzetközi kultúra. Sajnos inkább csak érzem, és nem nagyon tudok róla beszélni vagy írni.


A nyelv mögöttes eszmeisége

A végső győzelem elképzelése és kritikája

A nyelv és alkotójának megünneplése (július 26. és december 15.)

Különféle szervezetek, közösségek az eszperantó nyelvhez kapcsolódóan

Kongresszusok, krokodilkodás és rokonai

Irodalom


Nekem ezek jutnak eszembe

2014. dec. 31. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/49 anonim ***** válasza:
100%
#4, igazad van, de az szerintem nem kultúra, hanem egy közösségi élet. Ilyen alapon a Linux-ot használóknak is van kultúrája.
2014. dec. 31. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/49 A kérdező kommentje:
Magyarán nem létezik eszperantó kultúra.
2015. jan. 1. 12:35
 7/49 Vree ***** válasza:
79%

Jaj Deggi ez abszolút nem bonyolult kérdés. Arra kíváncsi, hogy létezik-e aktív közösség, vagy konkrétan az eszperantó megvitatására/terjesztésére/életben tartására, vagy csak akármilyen más célú közösség, ahol az eszperantó bevett és használatos.


Kérd: nem tudok segíteni, de ha a "magyar"+"eszperantó"ra guglizol rá, szerintem több találatra találsz.

pl:

Magyar Eszperantó Szövetség

[link]

Magyar Eszperantó Ifj. Szövetség

[link]

Zöldy Róbert lapja, linkekkel

[link]

2015. jan. 1. 16:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/49 A kérdező kommentje:

Köszönöm a weboldalakat, de különösebben nem túl használhatóak. Egyik weboldalon sem írnak konkrétan magáról az eszperantó kultúráról. Ha valami viszonylag használható írás találtam az vagy túl rövid volt vagy nem volt elérhető magyarul, hanem csak eszperantóul (például [link] ).


Ahogy elnézem eléggé kétséges, hogy legyen eszperantó kultúra. A magyarul elérhető információforrások alapján ez határozható meg.

2015. jan. 1. 17:23
 9/49 anonim válasza:
83%

3 hónappal ezelőtt nem tudtam volna erre érdemben válaszolni.


A lényeg, hogy IGEN. Sőt valószínűtlenül hatalmas az a kultúraszelet amihez hozzáférsz.


Wiki: A szócikkek számában mérik az egyes nyelvek fontosságát. Az Eszperantóé nagyságrendileg vetekszik a magyaréval, de annál kevesebb.

Saját fő kereső oldala van:

[link]


Kérdés?

Mikor tanultál meg egy nyelvet utoljára három hónap alatt alapfokon, teljesen egyedül?

Szeretnéd megduplázni a nyelvtanulási képességed? Jól látod, 100 %-al növelni! Apró mellékhatás.


Milyen idegen nyelvet tanultál? Mennyit fektettél bele? A fele idő alatt tudtál volna mást csinálni?

Hogyan használod a nyelvet? Lazán, magabiztosan, vagy bizonytalanul? Van hova fejlődni?

Vannak külföldi barátaid, akikkel egyenrangúan tudsz társalogni?


A kérdésedre már Ady (!) is válaszolt. Most nem csatolom, de tanulságos.


Idén 100. világtalálkozó Lille városában, 2016-ban pedig itt a szomszédban Nyitrán.


Tudtad, hogy van egy alap szókincsed, amit meg sem kell tanulnod, mert ismerős nemzetközi szó? Ez 6-800 szó is lehet, vagy több.

Tudtad, hogy a 6-7000 létező földi nyelv közül az Eszperantó a TOP-100-ban van?

Tudtad, hogy ÉLŐ nyelv. Bő száz éve, csak az alapjai születtek meg és egy bázis szókincs. Azóta a gyakorlati életben fejlődik. Ezért is nyilvánították élő nyelvnek.

Tudtad, hogy napi aktualitás, hogy Uniós hivatalos nyelv legyen?

Tudtad, hogy valamennyi élő nyelv közül ez a legalkalmasabb a számítógépes feldolgozásra a következetes szabályosság miatt?

Tudtad, hogy egy mobil app-al tucatnyi rádióadást foghatsz Kubától Kínáig?


Remélem hasznos hozzászólás volt. Egy kezdő Eszperantós.

2015. jan. 1. 17:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/49 A kérdező kommentje:

Az eszperantó Wikipédiáról értesültem már. Azt hallottam, hogy nagyon rövidek ott a szócikkek. Az az állítás, hogy a Wikipédia-szócikkek számában mérik a nyelvek fontosságát az nem egészen helytálló. Elvileg a volapük Wikipédián szoftveresen hozott létre vagy cirka 100 ezer (!) szócikket néhány felhasználó. A volapük beszélőinek a száma húsz főre tehető a magyar Wikipédia szerint. Kétlem, hogy egy 20 fős beszélőszámmal rendelkező nyelv nemzetközileg (és helyi, regionális szinten is akár) fontos szerepet töltsön be.


Ezeket amiket leírtál úgy-ahogy hallottam, de nem nagyon kulturális jellegűek. Eszperantó irodalomról, zenéről, filmekről, eszperantó mitológiáról eddig még nem nagyon találtam magyarul használható leírást az interneten. [Még a tünde nyelvnek is van mitológiája, amely szintén mesterséges nyelv. (Tolkien szerint a nyelvek szerepe a mitológiában központi, maga a mitológia pusztán a nyelv kulturális hátteréül szolgál, enélkül a nyelv nem lehet élő (lásd: eszperantó), [link] ).] A Harry Pottert sem tudták még lefordítani eszperantóra, pedig nemzetközileg népszerű alkotás. Harry Pottert 63 nyelvre fordították le. ( [link] )


A hozzászólás hasznos volt, de nem kielégítő. Interneten még mindig nincs kielégítő leírás az eszperantó kultúráról MAGYAR NYELVEN.

2015. jan. 1. 18:57
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!