Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Németben tényleg mindennek...

Németben tényleg mindennek összevissza van a nyelvtani neme? Ha mondjuk az ember elmegy egy bevásárlóközpontba, akkor minden terméknek más névelője van?

Figyelt kérdés
2016. febr. 19. 17:20
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:

Nem, a német nyelvben is vannak szabályszerűségek erre. Ezeket is megtanulhatod, és akkor te is el tudod dönteni egy adott főnévről, hogy az milyen nemű. De ez rengeteg szabály, és szinte mind alól van kivétel is, de a kivételek is szabályoknak engedelmeskednek.


A németben van egy olyan szabály, hogy az összes -chen (kicsinyítő képzős) végű szó das névelőt kap, ami ugye a semlegesnem. A Mädchen (kislány, lányka) szó eredetileg a Mad (régiesen lány, fiatal nő) szóból származik, aminek eredetileg die volt a névelője, a nemének megfelelően. Azonban megkapva a -chen végződést már das, vagyis semleges neművé válik a névelője. Aztán a Mad kikopott és maradt a Mädchen a lányra, a das névelővel.


Szóval rengeteg a szabály, és egymást is átfedik, ezekből adódnak a kivételek. Tehát vagy a szabályokat tanulod meg, vagy sokaknak egyszerűbb eleve a helyes névelővel megtanulni az összes főnevet. Viszont a különböző ragozásokat a névelőkkel jelzi a német nyelv, tehát névelő nélkül megtanulva a főneveket már bajban lehetsz a helyes ragozások kifejezésénél.

2016. febr. 19. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 A kérdező kommentje:
Igen, tudom ezekt a sszabályokat, de azért így is rengeteg szó marad, amiről nem lehet eldönteni. Nem a nehézségén vagyok kiakadva, hanem az egész mögöttes gondolatmeneten.
2016. febr. 19. 18:01
 13/24 anonim válasza:
Probaltam utana keresni, de nem talaltam semmit. Arra gondolok, hogy vagy nem hasznalnak ra semmilyen nevlot (mint mondtam a nemetek elegge hanyagoljak a neveloket) vagy ugyanugy oszton szeruen jon nekik h az iphone most der,die vagy das...bocsanat, hogy nem birok rendesen valaszolni :/
2016. febr. 19. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim válasza:
Errol most az is eszembe jutott, hogy amikor tanitottam a nemet baratnomet magyarul akkor nem ertette, hogy mikor mondjuk az -on,-en,-on toldalekokat. Ezt egy harom eves gyerek nem tudja nyelvtanilag, hogy miert van igy de megis helyesen mondja..a nemeteknel hasonlo a nevelo helyzet. (Elso)
2016. febr. 19. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 A kérdező kommentje:
Hát egy biztos: van mit tanulni...
2016. febr. 19. 18:08
 16/24 anonim válasza:
Hat van :) lehet, hogy erre a kerdesre egy nemet ember se birna rendesen valaszolni...en probaltam :D ( nem nagyon sikerult)
2016. febr. 19. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 anonim ***** válasza:
92%

Nem. 3 féle névelő van, tehát nem lehet minden terméké más.

(vagy nagyon szerény a választék)

2016. febr. 19. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim válasza:
17. A kerdezo tudja, hogy harom van. ;) Mi is tudjuk;) es ugy latszik te is tudod :) :D
2016. febr. 19. 18:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:

Három nem van, úgyhogy a skatulyaelv szerint ha több, mint háromféle áru van, akkor nincs mindegyiknek más névelője.

Egyébként pedig tényleg összevissza vannak, de ők eligazodnak ebben a káoszban a megérzéseik alapján.

2016. febr. 19. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
Egy angol eredetű, tárgyat megnevező főnév valószínűleg das lesz. Angolosan ejtve a végén nem ejtik az e-t, nem használható az e betűs szabály.
2016. febr. 19. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!