Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A hallatszik felszólító módja...

A hallatszik felszólító módja hallatsszék?

Figyelt kérdés
Ikes ige!
2016. márc. 15. 23:23
 1/4 anonim ***** válasza:
Hallatszódjon jobban hangzik, bar az lehet hogy a hallatszodik-é
2016. márc. 16. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Andizsuzsi ***** válasza:
Hallatsszon
2016. márc. 16. 07:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Az eszik ige felszólító módja egyen vagy (választékosabban, régiesebben) egyék, nem? Ebből máris látható, hogy a hallatszik felszólító módja hallatsszon vagy (választékosabban, régiesebben) hallatsszék.
2016. márc. 16. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Ilyenkor sokat segít, ha megpróbálod mondatba foglalni. Itt egy kijelentő mondat:

Jól hallatszik a beszédet. - Ez azt jelenti, hogy halljuk, és tisztán érthető.

Lehet ellentéte ennek: Nem hallatszik, amit mondasz.


Most próbáld meg felszólító módba rakni (megnézzük az összes eddig felsorolttal):

Úgy beszélj, hogy hallatsszék, amit mondasz!

Úgy beszélj, hogy hallatszódjon, amit mondasz!

Úgy beszélj, hogy hallatsszon, amit mondasz!


Ilyenkor azt kell eldönteni, hogy mennyire hangzik ez természetesnek. Hát szerintem erre keressünk egy objektív mércét, legyen ez az, hogy a Google hány találatot dob ki az egyes szavakra.


Hallatsszék - 1210 találat.

Lássunk példamondatot: "Általában magaslati pontokon, tornyokban helyezték el, hogy a hangja messzebbre hallatsszék."

"A függönybe fúrtam a a fejem, hogy a sírás ki ne hallatsszék, ha a takarító asszony ott maradt volna az ajtó előtt."


Hallatsszon - 2090 találat.

Példamondat:

"Sokan kiáltoznak, s ha arra vágytok hogy hallatsszon hangotok, ti ne úgy legyetek hallhatóvá, hogy a lármán túlharsogjatok..."

"Hangunk kivételesen hallatsszon messze, metszőn, élesen."


Hallatszódjon - 2220 találat.

Példamondat:

"Hogyan tudnám megoldani, hogy miközben a barátnőmmel alkotunk az ágyban ne hallatszódjon ki?"

"A blogot olvasóknak megígértem, hogy ha a hegyekben leszek, kiálltok egy nagyot, hogy messzire hallatszódjon."


Őszintén szólva én ezek után nem tudnék dönteni, szerintem mind a három alak helyes. Nyugodtan lehet akármelyiket használni.

Bár a hétköznapi beszédben nem annyira a hallatszik igét tesszük felszólító módba, hanem a hall igét. Erre mutatok is példát:

-Nem hallatszik a beszéded.

-Beszélj úgy, hogy halljuk.


Ettől függetlenül mindegyik megoldás jó.

2016. márc. 18. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!