Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Lovári cigány nyelv tanulás...

Lovári cigány nyelv tanulás otthon? Lehetséges?

Figyelt kérdés

Meg szeretnék tanulni cigányul, de nincs adva lehetőség(se tanár,se tanfolyam nem indul). Igy azt gondoltam, hogy otthon az internetről kiirogatnám a szavakat es minden nap tanulnek, a nyelvtant is internetről nézném. Sikerülne igy felkészülnöm egy középfokú vizsgàra?

Tudom, hogy az eszperantó könnyebb, de mégis a lovárit szeretném.

Ezen kívül van pár szó amit a szótárban sem találok, ezek a: pala, kado/kádo shavo, tave szaszej, jedes, sunda, mindig, lázsáv, more, szikarel.

Ha valaki ezeket leirna megkoszonnem.



2016. jún. 9. 11:14
 1/5 anonim ***** válasza:
85%
a MEK-en több cigány-magyar szótár is megtalálható, onnan töltsd le
2016. jún. 9. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:
Koszi :D
2016. jún. 9. 14:34
 3/5 anonim ***** válasza:
88%

1. Ezek nagyon alapkifejezések, ha csak olyan szótáraid vannak, amiben ezek nincsenek benne, akkor felejtsd el az egészet, mert így nem fog menni. :)


2. Ha csak a nyelvvizsgáért csinálod, akkor szintén felejtsd el. A vizsgabizottság nagyon nem szereti, ha valaki nem a nyelvtudásért, hanem csak a papír miatt tanul nyelveket. (Ez nagyjából minden nyelvnél igaz, de lovárinál különösen.)


3. Csak otthon, csak könyvből nem fog menni. Vagy rendesen nyelvtanárhoz/nyelvtanfolyamra jársz, vagy pedig ha autodidakta módon akarod tanulni, akkor kell a könyv, de kell az élő nyelvi környezet is.


Otthoni tanuláshoz legjobb a Choli Daróczi József - Feyér Levente: Zhanes romanes? könyve, ha sikerül beszerezni. A nyelvtani rész logikusan és jól tanulhatóan van fölépítve, de akkor is kell valaki, akivel rendszeresen beszélgetsz.


A kért szavak a hivatalos helyesírás szerint:

pala - után, mögött, mögé

kado shavo - ez a fiú

t'aven saste (táven szászte, ha ez akart lenni) - legyetek egészségesek (hagyományos köszöntés, üdvözlés)

jedes - ezt nem tudom beazonosítani

sunda - ezt sem tudom

mindig - de hiszen ez magyarul van :) cigányul "sagda" vagy "sakana" (s=sz)

lázsáv: talán "na zhav" (zh=zs) - nem megyek, a "lazhavo" pedig szégyen, szégyelleni való dolog, vagy aki szégyenli magát, de így önállóan nem használják.

more - megszólítás fiúk/férfiak között

sikavel (s=sz, ha erre gondoltál) - mutat, megmutat

2016. jún. 9. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Koszonom szepen a segitseget. :)

Beszerzem a konyvet valahonnan muszaj lesz.

Cigany vagyok, ugy gondolom, hogy ennyivel "tartozom"

a szarmazasomnak, nem kell semmilyen munkahoz, semmihez, de szeretnem megtanulni megis.

Ha esetleg van meg par szo, privatba irhatok? :D

2016. jún. 10. 17:26
 5/5 anonim válasza:
Sikerült megtanulni? :)
2018. máj. 24. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!