Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Szerintetek van létjogosultság...

Szerintetek van létjogosultsága annak, hogy a magyar nyelvet hivatalosan is rovásírással írják?

Figyelt kérdés

Úgy értem, néhány évtizeden belül az egyik kormány bevezeti, hogy az iskolában a latin betűs írás mellett oktatni kelljen a rovásírást is/ nem csak a helységnév-táblákon, hanem pl. busz-metrómegállókon is feltüntessék rovásírással az állomás-nevet/ megjelentetni az árucikkeken, médiában is.

Persze, tudom, ehhez kellene közel 50 év, hogy felnőjön egy generáció, akinek már a rovásírás lesz az elsődleges írásforma, és egyébként is, mindez csak filozofálgatás.


Én személy szerint örülnék neki, hisz ez még különlegesebbé tenné a már így is csodálatos magyar nyelvet. Meg is tanultam a rovásírást, és pl. a naplómba azzal írok, mert leírhatok bármit, senki sem érti...


23f



2016. jún. 29. 21:43
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:

Példának lehetne felhozni az egykori Jugoszláviát; ezekben az országokban masszívan cirill betűkkel írtak évszázadokon át, mostanra mégis egyedül Macedónia maradt meg a tiszta cirillnél, Szerbia pedig is-is, de egyre inkább átpártol a latinra.

Nyilván, nem azt mondom, hogy totálisan eltüntetni a latin írást itthon, csak szépen átváltani, mint ahogyan az ex-jugoszlávok tették. De példa lehet Moldova is, amely cirill betűkkel írta a románt, amíg a Szovjetunió tagja volt.

2016. jún. 29. 21:47
 2/15 anonim ***** válasza:
71%

A jugoszláv utódok egy kevésbé használt betűkészletről tértek át egy gyakrabban használtra. Te azt akarod, hogy puszta politikai giccsként egy senki által nem használt betűkészletet kényszerítsünk rá emberekre, semmilyen tényleges hasznot nem szerezve ezáltal.


És igen, valószínű, hogy sok ember nem érti azokat a kriksz-krakszokat, amiket te a naplódba beírsz. Többek között azok az idióta politikusok egy része se, akik ezt a rovásírásos mániát le akarják nyomni a torkunkon... [link]

2016. jún. 29. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 hollófernyiges ***** válasza:
88%

"senki sem érti..."


Egy olyan írást használsz titkosírásnak, aminek az ábécéjét bárki tíz másodperc alatt megtalálja a neten?

2016. jún. 29. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
79%

Én ebben nem látok semmi kivetni valót hisz bővíteni a tudásunkat az nem rossz dolog, sőt azt mondom, hogy dicséretre méltó ha valaki el sajátítja a rovás írást mivel egyáltalán nem könnyű visszafele írni és olvasni egy olyan szöveget olyan betűkkel amelyek még nem is hasonlítanak a latin betűkre.

Én megtanultam a rovás írást mert annó a lelkipásztorunk megtanított bennünket de ez még akkor volt amikor még net sem volt. Tehát szerintem nem szégyen ha valaki ismeri őseink írását, még ha nem is veszi hasznát a mindennapokban, de legalább ezzel is gazdagítja saját tudásbázisát.

2016. jún. 29. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
75%
Szégyennek nem szégyen, de egy átlag gyereknek már így is elég sok, sokszor kétes hasznosságú dolgot kell elsajátítani a suliban, szóval nehogy már egy teljesen használhatatlan, halott betűkészletet is még rápakoljanak. Ez kb. ugyanannyira hasznos, mintha Wingdings betűtípusban is meg kéne tanulnunk írni, de egyesek mégis a rovásírást preferálják, mert 'jajdemagyar'. Sóhaj...
2016. jún. 29. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
74%

Szerbiával kapcsolatban nincs igazad. A hivatalos írás a cirill, ezt alkotmányba is foglalták. Hivatalos dokumentumokat csak cirill betűkkel adnak ki. Emellett a nemzeti örökség részeként a cirill írást kifejezetten védik és támogatják. A hétköznapi életben persze használják a latint is, de ez más kérdés. Kottára ugyanez van a Boszniai Szerb Köztársaságban.


A rovásírásnak nem látom különösebb értelmét. Az oké, hogy fordítsunk rá figyelmet, esetleg támogassuk azokat, akik hagyományőrzésből ezt továbbviszik, megőrzik a jövőnek. De kötelezővé tenni hülyeség.


Mint ahogy a buszmegállók, hivatalok és minden egyebek párhuzamos feliratozását is hülyeségnek tartom. Akkor már inkább feliratozzunk a helyi kisebbségek nyelvén, sváb faluban németül, szlovák faluban szlovákul, cigány faluban cigányul, stb. ;)

2016. jún. 29. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
94%
Én örülnék, ha elterjedtebb lenne a rovásírás, de amit kötelező jelleggel tanítanak a suliban, azt mindenki utálni szokta. Inkább érdekességként legyen megemlítve, és aki akarja, az tanulja meg, és lehetnének rovásírásos szakkörök is a sulikban, választható jelleggel.
2016. jún. 29. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
60%
Egy kérdésem van: Mi lenne az értelme? A rovásírás hivatalossá tételével senkinek sem kedveznél, de kb. 10000000 magyarral nagyon csúnyán kibabrálnál, csak azért mert éppen olyan kedved van.
2016. jún. 29. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
70%

"Szerintetek van létjogosultsága annak, hogy a magyar nyelvet hivatalosan is rovásírással írják?"


Nincs. Létjogosultsága annak van, ami praktikusabbá, kényelmesebbé teszi az életet. A rovásírás semmilyen hasznot nem nyújtana. Ez csak elvágna minket a nyugati világtól és az ezeréves hagyományainktól. Halkan megjegyzem, hogy egyébként a rovásírás sem olyan régi, mint amilyennek hiszik.



"Példának lehetne felhozni az egykori Jugoszláviát; ezekben az országokban masszívan cirill betűkkel írtak évszázadokon át, mostanra mégis egyedül Macedónia maradt meg a tiszta cirillnél, Szerbia pedig is-is, de egyre inkább átpártol a latinra."


Erről nem tudok, csak arról, hogy ott a cirill vs. latin írás az ortodox vs. katolikus kereszténység ellentétet képezte le. Amikor létrejött Jugoszlávia, akkor nyilván kellett egy egységes abc, de szerintem a horvátok előtte is a latint használták. Szerbiában pedig úgy tudom, hogy egy alapvetően cirill betűkészletet használnak, néhány latin elemmel, mint az ukránok.



"De példa lehet Moldova is, amely cirill betűkkel írta a románt, amíg a Szovjetunió tagja volt."


A román nyelvhez egyébként sokkal praktikusabb a cirill abc.



"Én személy szerint örülnék neki, hisz ez még különlegesebbé tenné a már így is csodálatos magyar nyelvet."


A nyelvhez semmit nem tenne hozzá. A nyelv nyelvtanból és nyelvi elemekből (pl. szavak, toldalékok) áll, és az emberek fejében létezik. Az írás pedig teljesen önkényes, maximum egy plusz érdekesség. Írhatnánk hieroglifákkal, morze-kóddal vagy hangjegyekkel is (volt olyan mesterséges nyelv, amit le lehetett kottázni). A nyelvhez inkább az tenne hozzá, ha jelölnénk a hanglejtést, a beszédtempót, hangsúlyos szótagot és egyéb zenei elemeket a nyelvben:


[link]



"Meg is tanultam a rovásírást, és pl. a naplómba azzal írok, mert leírhatok bármit, senki sem érti... "



Haha, méghogy senki sem érti? Ne viccelj már, minden második kiskamasz megtanulja hobbiból, mert azt hiszi, hogy ezzel valami szuperkülönleges írásmódot sajátít el. Csomóan ismerik és bárki utánanézhet pillanatok alatt. Hogy tudod ezzel a hülyeséggel áltatni magad, hogy senki sem érti? Ha azt akarod, hogy valóban olvashatatlan legyen az írásod, akkor találj fel egy minimum olyan szintű titkosírást, mint amilyen Gárdonyinak volt.


------------------------------------------------------------


Az ötleted rengeteg felesleges pluszköltséggel járna, plusz katasztrofális lenne, ha valaki csak a rovásírást ismerné, a latin abc-t nem. Plusz egy nehézséget hozzátenne az idegennyelv-tanuláshoz. Nem is igazán értem, hogy hogy fantáziálhat valaki ilyeneken 23 évesen. 15-16 évesen még oké, de ebben a korban nekem kicsit fura.

2016. jún. 30. 00:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
85%
Legalabb akkora sikere lenne mint a kotelezo orosz tanulasnak anno :'D. Egyebkent semmi ertelmet nem latom, aranyos dolog, aki akarja tanulja meg, de egyaltalan nem praktikus otlet a nyelvet valtoztatni tudatosan. Sosem volt az sehol, es sosem lesz.
2016. jún. 30. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!