Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Megéri valamelyik nyelvet...

Megéri valamelyik nyelvet megtanulni a 2 közül?

Figyelt kérdés

Csuvas vagy Baskír


Lehet velük valamit kezdeni? Itthon tanulnám meg.



2016. júl. 29. 16:33
 1/8 anonim ***** válasza:
43%
Minek az neked? Az angollal egy világ nyelvét beszéled... a spanyollal egy egész kontinenség... a némettel fél Európáét... De mit érsz ezekkel?
2016. júl. 29. 17:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Egzotikus :D
2016. júl. 29. 17:22
 3/8 anonim ***** válasza:

Grand Spin válasza:


Igen ,megéri. Sőt ,ha nem érdekből tanulod ,akkor talán még jobban megfogod jegyezni ,mert nem azt várod ,hogy az igényeidet szolgálja ki. Nem fogsz így rá unni. Amúgy a baskírt asszem többen beszélik ,de a csuvast is jó sokan beszélik a keresztény türk világba (chuvashlar).

2016. júl. 29. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Mindkettőnek kb 1,4 millió beszélője van.
2016. júl. 29. 17:55
 5/8 anonim ***** válasza:
81%

Azért az nem igaz, hogy mindkettőt ugyanannyian beszélik, mivel a csuvas az egy teljesen magában álló külön nyelv, ami évezredekkel korábban elvált a többi töröktől. A csuvassal semmi más nyelvből egy kukkot nem lehet megérteni. (Ilyen szempontból hasonlít a helyzete a magyarra.) A baskír meg nem más, mint a köztörök nyelvkontínuumnak a része. Ami azt jelenti, hogy ha baskírul megtanultál, akkor természetesen megtanultál tatárul (5 millió), kunul, kumánul, karaimul, krímiül, karacsájul, balkárul, nogájul, besenyőül is... mert ezek között akkora műbalhé a nyelvi különbség, mint a jugoszlávok között. És kis odafigyeléssel a keletebbi kipcsak: kazak, kirgiz, karakalpak nyelveket is megérted vele. Továbbá plusz energiaráfordítással utólag játszva áttanulhatsz úz és csagatáj nyelvekre is, és akkor az már egy 180 milliós tétel. A csuvas viszont marad akkora, amekkora, mert az ő hun-avar-kazár-kabar-bolgár nyelvrokonságuk sajnos halott.


Szóval, ha nyersen "érdekből" akar valaki tanulni, akkor azt lehet neki mondani, hogy egy 180 milliós nyelvtől azért több mindent várhat. Viszont ha "szívből" akar tanulni, akkor nekünk magyaroknak (hát már aki tényleg a honfoglalással érkezett) mégis csak a csuvasok ágához (ogurok) van vér szerint több közünk. Továbbá ezekkel a nyelvekkel nem csak azt az élményt kapjuk, mint az isztambuli törökkel, hogy nyelvtanilag hú mennyire hasonlóan működik, hanem itt már konkrétan felfedezi az ember, hogy ugyanazokkal az eset-, ige-, birtokragokkal dolgozunk, és az alapvető szókészletüket is már eleve ismerjük. A magyar nyelv azért olyan kusza, azért van mindenre annyi féle szó, rag és különböző nyelvtani megoldás, mert mi az uráli mellett, az altáji nyelvet is ugyan foszlányokban, de hordozzuk, az egykori népkeveredések lévén. Pl. PesteN, asztaloN de VácoTT, feleTT. Én jöjjek, de te ne JÖJJ, hanem GYERE. Te végigjároD az utat, de végigjárSZ az úton (szen juráSZÁN). A nagy ló fekete, de kicsi macskám mégis Kormos (kicsik kora mushukam). Ez két nyelv ám egymás mellett, csak mi, észlények egynek képzeljük. Ha meg akarod rendesen érteni a magyar nyelv "másik felét" kerek egészében, akkor álljál neki, mindegy is, melyiknek.


"Chuvashlar" olyan biztos nincs, kipcsakul is szerintem már -tar lesz, az eredeti többesszám t-vel van az eurázsiai nyelvekben, vagyis: csuvastar, csuvasul meg valami csuvasszem, vagy mi a bánat...


De kösd föl a gatyádat, ha be akarsz szerezni bármiféle normális nyelvtanulói anyagot ezeken a kis nyelveken. Mert ezeknek a nyelveknek ez a nehézsége, nem a megtanulása! Ha valami újabb kifejezést, nyelvtani dolgot nem értesz, igazi kutatómunka lesz, hogy megkapd rá a választ. Mire összeáll a kép, már megtanulni sem kell, ugyanis emlékezni fogsz rá, ahogy minden egyes kérésedre hónapokig kerested a választ! Előbb-utóbb arra kénytelen adni a fejét az ember, hogy inkább valamelyik nagyobb rokonát tanulja, mert egyszerűen abból sikerült szerezni anyagot / tanárt / barátot / bármit a neten. Ez van. Legfeljebb utólag önszorgalomból megpróbálod összegyűjteni, mi az a pár különbség, amiben az a kis nyelv különbözik attól, amit tanultál.


Azt nem hinném, hogy csuvast vagy baskírt bármiféle munkahely meg külkereskedelmi állás reményében értelme lenne tanulni, ugyanis ők maguk is automatikusan oroszul beszélnek bárminemű "hivatalos" környezetben, meg úgy egyáltalán lakásajtón kívül. Ilyen nyelveket legfeljebb "szerelemből" tanul az ember...

2016. júl. 29. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Hú, köszönöm a kimerítő választ :D


Van mindkettőhöz komplett nyelvtani összefoglaló németül amúgy.

A baskír annyiban nem tetszik, hogy az is tele van kattogó torokhangokkal, meg Baskíriában több tatár él majdnem, mind baskír.

Nem üzleti érdek, mert van kazah könyvem is, szóval szerintem a csuvas lesz :)

2016. júl. 30. 06:20
 7/8 A kérdező kommentje:
A csuvas mellett döntöttem! :)
2016. júl. 30. 06:40
 8/8 anonim ***** válasza:

#5:


""Chuvashlar" olyan biztos nincs, kipcsakul is szerintem már -tar lesz, az eredeti többesszám t-vel van az eurázsiai nyelvekben, vagyis: csuvastar, csuvasul meg valami csuvasszem, vagy mi a bánat... "


Utána néztem ,valóban tévedtem. Azt hittem olyan lesz ,mint az általam tanult türk nyelvekbe (csuvast nem vettem át).

Egyébként "csavasszem" (Чăвашсем).


Amúgy kérdező sok sikert a tanulásba. ;)

2016. júl. 31. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!