Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyar rovásírás betűinek...

A magyar rovásírás betűinek jelentése (és maga a rovásírás) mennyire megbízható, eredeti?

Figyelt kérdés

Nem sok mindent tudok a témáról, épp csak most kezdem a kutatást, de valamiért számomra furcsa, hogy:

- Van "J" és "LY" is, illetve

- Vannak ékezetek (Á és É saját betűvel, holott más ékezetek egyetlen betűvel vannak jelölve, pl. O-Ó, Ö-Ő, U-Ú, Ü-Ű)

- Két-karakteres betűk (CS, NY, ZS, GY, SZ)



Mivel magyarázható hogy annyira hasonlít a Germán-Skandináv rúnákhoz?

[link]


Ezt alapul véve, az össz. 25 betűjéből ~11 megtalálható a magyar rovásírásban (össz. 35 betű), de más jelentéssel (pl. M = e (Germán) vs. M = v (Magyar)).


Érdekelni kezdett az európai népek kereszténység előtti mitológiája és vallása. Hol tudnék erről részletesebben olvasni? Elsősorban a magyar vonatkozású dolgok azok, amikkel szinte teljes a homály...


Előre is köszönöm a választ.



2016. júl. 30. 16:30
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

a magyar rovásirás kb mai formája a 8. század végén jelent meg, ez magyarázatot ad a germán hasonlóságokra, de hasonlit egyébként sok más korabeli irásra is.


Első sorban szeretném tisztázni hogy én se vagyok túl jártas a témában

-J és LY: szerintem régen az irott LY-t teljesen másképp ejtették. Mondjuk a szláv nyelvekből ismert Ľ (lágy L)betűt tudok elképzelni ami magyarázná a L után következő magyarban lágyításra használt Y-t

-ha megfigyeled az Á és É kiejtésénél változtatnod kell a szád tartásán mig a többi hosszú magánhangzónál csak el kell a kiejtés idejét nyújtanod

-számunkra két karakteres betű latin ABCben, de attól még egy hang. Kézenfekvő hogy minden hangnak legyen saját betűje, még ha ez ma már nem is teljesen megszokott


Ami az európai mitológiát illeti engem a skandináv mitológia köt le. Az Edda-énekek rengeteg mindent irnak le, a wikipédia meg mindent tisztába rak, magyar wikipédia ebben a témában rengeteg információval rendelkezik.

Ami a magyar őstörténetet illeti vagy 10 éve volt nálam egy könyv 2 évig magyar őstörténetről mondagyűjtemény formájában de sajnos már nem tudom a cimét :( de itt is ugyanazt tudom ajánlani, wikipédiában Ősmagyar vallás stb cikkek és az alattuk lévő források egész jók.

2016. aug. 1. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!