Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A szláv nyelvek közül csak az...

Webnyelv kérdése:

A szláv nyelvek közül csak az oroszban ejtendő az "o" néha "á"-nak?

Figyelt kérdés
Ez a sajátos fonetikai szabály, hogy pl. a voda (víz) szóban az o-t nem o-nak, hanem á-szerű hangnak ejtik.

2016. szept. 13. 19:01
 1/4 anonim ***** válasza:
A déli szláv nyelvekben egészen biztos, hogy nem így van, azt konkrétan tudom. Talán még a többi keleti szláv nyelvben elképzelhető (ukrán, belarusz, ruszin), de ezt viszont nem tudom konkrétan.
2016. szept. 13. 19:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 chtt ***** válasza:

"sajátos fonetikai szabály"

Nem tudom, mennyire sajátos. A hangsúlytalan "o"-t ejtik rövid "á"-nak... az angol is igencsak másként ejti a hangsúlytalan szótagokat, mint a hangsúlyosokat, szóval nem mondanám orosz sajátosságnak, viszont a többi szláv nyelvről nem mernék nyilatkozni, szóval érdeklődve várom én is a hozzáértők hozzászólásait.

2016. szept. 13. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Az ukránban az o-t o-nak ejtik, az a-t pedig ának. Mindig.
2017. febr. 12. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Ez csak az oroszban van így, mert az orosz írása morfológikus, nem fonetikus.

A fehéroroszban a hangsúlytalan o-t (amit az oroszban á-nak ejtenek) már automatikusan a-nak is írják. Az ukránban sincs ilyen, és a többi szláv nyelvben sem.

De például az e betűnél már más a helyzet. Az oroszban a hangsúlytalan e-t az esetek többségében kb i-nek ejtik. Ez a jelenség az e betűvel egyedül még a szlovénra jellemző: ott a hangsúlyos e-t é-nek ejtik, a sima e-t (ami nem hangsúlyos, de nem is hangsúlytalan) e-nek, a hangsúlytalant meg rövid félhangzó ö-nek ejtik.

2017. jún. 27. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!