Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Hogy gondolkodik az, akinek...

Hogy gondolkodik az, akinek nem alakul ki anyanyelve?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy megszületne valaki, és olyan környezetben nőne fel, ahol nem szocializálódik és nem fog tudni egy nyelvet szed. Hogy fognak nála formálódni a gondolatok?
2016. nov. 6. 17:38
 1/9 anonim ***** válasza:
Például képekben. Lényeg hogy a fogalomhoz valamilyen szimbólumot tudjon rendelni...
2016. nov. 6. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
47%

Bár a kérdés fikciós, de a válasz az, hogy tulajdonképpen sehogy.


Nagyon nagy probléma süketvakok helyzete. A süketnémákkal látható jelekkel lehet kommunikálni, így nekik is kialakul az "anyanyelvük" és ha neadjisten elveszítik később a látásukat, fogalmi gondolkodásra továbbra is képesek.


Azonban aki úgy születik, hogy süket is és vak is, az egész élete folyamán megreked egy csecsemő szintjén, ami azt jelenti, hogy későbbi életkorban a kortársaihoz képest szellemi fogyatékosnak számít.

2016. nov. 6. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
54%

képekben és érzésekben, nem tud szavakkal gondolkodni - és felnőttként már nem is tud megtanulni egy emberi nyelvet.

----

"Azonban aki úgy születik, hogy süket is és vak is, az egész élete folyamán megreked egy csecsemő szintjén"

Ez nem így van.

Sok példa van rá, hogy máshogy van.

--------

Hellen Keller Csöndes, sötét világom

- ezt mindenkinek el kell olvasni.

[link]

Az amerikai Helen 15 hónaposan 100%-osan süket és vak lett egy agyhártyagyull. miatt.

Zseniális tanítónő Sullivan segítségével kialakult a fogalmi gondolkodás, beszédértés, beszéd, több nyelven megtanult. írt sé olvasott görögül is, és írónő lett. A XIX. sz, legkülönlegesebb egyénisége- így tartották azok, akik ismerték.

2016. nov. 6. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

A siketvakokat is lehet tanítani, megtanulnak bármely nyelvet kézbe jeleléssel, vagy lormmal.

De a siketek között is vannak, akik minden nyelv nélkül nőnek fel. Nincs jelnyelv, nincs írás-olvasás, beszéd vagy szájról olvasás. Susan Schaller írt róluk.

Jellemző a képi gondolkodást, egyes képek, színek szimbólumokká válnak. Ildefonso számára a zöld szín a bevándorlási hivatal embereit jelentette.

2016. nov. 6. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Susan Schaller könyve:

[link]

2016. nov. 6. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

+akinek nem alakult ki az anyanyelve- van olyan, hogy nem emberek közt nevelkedett, nem volt gyógypedagógusa, arra vonatkozik az, hogy nem tud szavakkal gondolkodni


A 2. rész, meg arra hogy a gyógypedagógusok csodákra képese, noha ezekben az esetekben az érzékelés tartomány tragikusan beszűkül - a tapintás révén lehet megközelíteni a tanítást

-van olyan is, aki siketen és vakon született-és pedagógiával a fogalmi gondolkodást kialakítják. Zagorszkban van egy ilyen intézet, egy régi cikkben olvastam erről (nem tudom beidézni, rég volt)

2016. nov. 6. 19:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

Kettes vagyok. Köszi a kiegészítő infókat!

Nem akartam senkit félrevezetni, egy süketvakokról szóló műsorban hangzott ez el, mondhatni ez volt az egyik alapgondolata az egész műsornak. Akkor elég gáz a helyzet, ha még a speciálisan velük foglalkozó műsorok is dezinformálnak. :(

2016. nov. 7. 00:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
47%

"Az amerikai Helen 15 hónaposan 100%-osan süket és vak lett egy agyhártyagyull. miatt."


Egy 15 hónapos gyerek azért már rengeteg dolgot megért, és ki is tudja fejezni magát, még ha nem is beszél folyékonyan. De semmi esetre sem lehet a veleszületettekkel összehasonlítani.

2016. nov. 7. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
igen, (bár még nem beszélt) azért írtam a #6-os kiegészítést, vannak akik veleszületetten is magas fokra jutnak a fogalmi gondolkodásban és kommunikációban - erről később még írok a mentálisan nem sérült és kezdettől fogva magas gyógypegógiával tanított emberekről
2016. nov. 7. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!