Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ismertek olyan nyelvet, amely...

Ay carramba! kérdése:

Ismertek olyan nyelvet, amely nem alkalmaz jövő időben segédigét, és csak "szimplán" az eredeti igéhez tesz ragot?

Figyelt kérdés

Úgy mint a magyarban. Nem az eredeti igére pakolja rá a toldalékot, hanem előveszi a segédigét, és azt ragozza, a sima ige meg főnévi igenévvé alakul.


Például:

-Tegnap írTam ---> Holnap FOGok írNI.


-Múltkor elteTTed a tolladat, ugye? ---> El FOGod tenNI a tolladat, ugye?


-MegeTTétek a sütiket? ---> Meg FOGjátok enNI a sütiket?



Szóval van olyan nyelv, ami nem így fejezi ki a jövőt, hanem a múlt mintájára teszi azt?



#nyelv #múlt #jelen #ige #segédige #igeidő kifejezése
2017. máj. 6. 10:38
 1/9 anonim ***** válasza:

Nehezen értem, mit akarsz.

Mert a kérdésben, ha jól értem az van, hogy ne legyen segédige, a példákban meg segédigés mondatokat hozol.

Magyarul is mondhatod azt, hogy "megcsinálom" és, hogy "meg fogom csinálni". Mindkettő kifejezhet jövő időt.

2017. máj. 6. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Török nyelvekben a jövő kifejezésére szolgáló időjel a szótő és a személyragok között:


-(y)acak/ecek/acagˇ/ecegˇ-

más országok helyesírás szerint: -(y)ajak- / illetve cirillel (ejtsd: dzs-vel)


Egyébként nem igazán használják, elég csak jelen időben mondani, pláne, ha egy időhatározó (pl. holnap) már kifejezte a jövőt. Van tényleg százféle aspektus, mód, stb, inkább másokat használnak. Lehet szépen kombinálni a dolgokat, egyetlen ige elragozása egy 130 oldalas könyv... Mindenre van raguk, a magyar ragozás csak egy kutyafüle ahhoz képest.

2017. máj. 6. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
#1 Azért írtam ezeket a példákat, hogy mutassam, a magyarban így "csinálunk" jövő időt, de én meg azt szeretném tudni, hogy mely más nyelvekben képezik a múlt mintájára. amiket írtam, azokkal azt szeretném érzékeltetni, hogy mi a különbség.
2017. máj. 6. 12:03
 4/9 A kérdező kommentje:

#2 "Mindenre van raguk, a magyar ragozás csak egy kutyafüle ahhoz képest."


MESÉLJ MÉG!

2017. máj. 6. 12:04
 5/9 anonim ***** válasza:

Azért azt nem mondhatod, hogy a magyarban "így" csinálunk jövő időt, mert máshogy is csinálhatunk.


De akkor tessék: szláv nyelvek. Megkülönböztetünk egyszerű és jövő időt. Amit írtam, annak a mintájára. Tehát: "megcsinálom" és "meg fogom csinálni". A kritériumok, amelyek alapján eldöntjük, hogy melyik esetben melyik használandó, nagyon szerteágazóak, nem mennék bele.

2017. máj. 6. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Az uráli-altaji nyelvekre ez a jellemző, pl. amit a 2-es is írt. A régi magyar nyelvben is az -and, -end raggal képezték a jövő időt, pl. "holnap írandok". Ennek maradványa az -andó, -endő képző.
2017. máj. 6. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
#5 Viszont azt nem jelentettem ki, hogy csak is így lehetséges jövő időt képezni.
2017. máj. 6. 15:57
 8/9 anonim ***** válasza:

Ilyenek az újlatin nyelvek is.


Spanyol példák:


Bailar (táncolni):

Bailas conmigo - Velem táncolsz.

Bailarás conmigo - Velem fogsz táncolni.

(Múlt: Bailabas conmigo - Velem táncoltál.)


Comer (enni):

Comemos juntos - Együtt eszünk.

Comerémos juntos - Együtt fogunk enni.

(Múlt: Comíamos juntos - Együtt ettünk.)



Olasz példa:


Baciare (csókolni)

Ti bacio - Megcsókollak.

Ti bacerò - Meg foglak csókolni.

(Múlt: Ti baciavo - Megcsókoltalak.)

2017. máj. 8. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A franciában is van egy olyan alak, amelyben segédigével képezzük a jövőidőt. (De két másik formája is van.)

Ez az ú. n. közeljövő (futur proche).

Enni fogok - je vais manger. (Megyek enni.)

2017. máj. 8. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!