Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Voltak olyan törekvések, hogy...

Voltak olyan törekvések, hogy az angol nyelvre hasonló reformot hajtsanak végre, mint például a magyar, vagy a török nyelvre?

Figyelt kérdés
Olyan nyelvújításra gondolok, hogy igyekeztek volna anyanyelvi szavakkal helyettesíteni az idegen szavakat, új szavak alkotásával, vagy kikopott, saját szavakkal helyettesíteni az idegen (többnyire latin) eredetű szavakat ( pl. az actor helyett showplayer, a science helyett pl. wissenship, a rhinoceros helyett nosehorn lenne használatos (egyébként itt a német szavak tükörfordítását adtam meg)

2017. jún. 28. 14:13
 1/9 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

tetszenek, hat ha nem volt majd te kezdemenyezed :P

Xy4

2017. jún. 28. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Közveszélyes Kontár ***** válasza:

wissen nincs angolban miert vette voln pont at a nemetbol? "knowledgeship" vagy valami hasonlo kelleene de ezt te jobban tudod

$!@

2017. jún. 28. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Valószínű, hogy volt hasonló szó az angolban is. A wisdom (bölcsesség, tapasztalat, tudás) szó mond neked valamit? Mert szerintem az valamilyen hasonló szóból jöhet.
2017. jún. 28. 16:46
 4/9 A kérdező kommentje:
Az elsőhöz: nem hiányzik nekem, mert nem akarok újra megtanulni angolul :) . Csak fura, hogy pl. a török nyelvben volt ilyen nyelvújítás (Mustafa Kemal) reformjai előtt a török nyelv szókincsének a nagy része perzsa, vagy arab eredetű volt, és igyekeztek minél több jövevényszót török szavakra lecserélni), de annak ellenére, hogy a mai angol nyelv szavainak a túlnyomó része latin eredetű (közvetlenül, vagy a franciából), sose hallottam, hogy lett volna ilyen törekvés az angol nyelvvel kapcsolatban (lehet, hogy volt, de én legalábbis nem hallottam ilyenről).
2017. jún. 28. 16:55
 5/9 BringaManó ***** válasza:
azt az 50-60%-ot azért nem nevezném "túlnyomó" résznek :-)
2017. jún. 29. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Csak annyi? Én úgy tudtam, hogy a szókincsének a 70-75 százaléka a franciából, vagy közvetlenül a latinból ered.
2017. jún. 29. 16:34
 7/9 BringaManó ***** válasza:

én nem tudtam sehogy, de ha már írtad, rákerestem a "barátomnál", és ez "jött ki":

[link]

(29%+29%)


ráadásul Wiki barátnőmtől meg megtudtam, hogy az a 29 latin is olyan, hogy "(including words used only in scientific, medical or legal contexts)"

[link]

márpedig én azt a latint csak tágabb értelemben venném az angol szavakközé, amit mondjuk CSAK az orvosok használnak...

(biztos nálunk is vannak olyan orvosi szakszótárak, amelyek tele vannak olyan latin szavakkal, amelyek egyik szokványos, köznyelvi szótárban sincsenek benne – hát én azokat is csak tágabb értelemben tartom magyar szavaknak, pedig én igen megengedő vagyok... :-)


ezért mondtam, hogy csak 50-60% (és talán még azzal is túloztam).

2017. jún. 29. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Megnéztem, és így is csak 26 százaléka germán, amiből sok nem is nyugati (= saját), hanem északi. Ha jól tudom, az óangolban még ugyanúgy a legnagyobb csoportot a saját szavak alkották, mint pl. ma a németben (és állítólag a középkori angol még kimondottan hasonlított is a némethez).
2017. jún. 29. 21:56
 9/9 anonim ***** válasza:

Mert úgy látszik, angol nyelvterületen nem akkora puntzik az emberek, hogy nem fogják fel, a nyelv egy organikus dolog, ami idővel magától változik, és a legfontosabb tulajdonsága, hogy betöltse a feladatát, ami gondolatok közlése a nyelvhasználók között olyan jelképrendszerrel, amit a résztvevők megértenek.



A magyart is, ha már nyelvújítani akarták, többet nyert volna vele az ország, ha inkább a nyelvi logikát mozdítják el a germán nyelvek irányába, ahelyett, hogy a meghonosodott idegen szavakat gyomlálják ki, inkább kevesebb, mint több sikerrel. Képzeld el, mennyire jó lenne, ha emiatt egyszerűbb lenne nyelvet tanulni ma, amikor a nemzetközi kommunikációt gyakorlatilag 99%-ban két nyugati germán nyelv uralja és gyakorlatilag már egy takarítói munkakörhöz is elvárt a kettőből egy ismerete.

2017. nov. 7. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!