Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Az anyaországi magyarok...

Az anyaországi magyarok tényleg ennyire nem tudnak különbséget tenni nyelvjárás és akcentus között?

Figyelt kérdés

Határon túli magyar vagyok.


Múlt héten felutaztam Pestre. Egy rendezvényen szóba elegyedtem egy illetővel, aki némi meglepődöttség kíséretében kérdezte meg, hogy magyar vagyok-e, magyar-e az anyanyelvem, mert hogy milyen furcsán beszélek.


Itt jegyezném meg, hogy sosem használok jövevényszavakat, nincsenek markáns kiejtésbéli eltéréseim, a választékosságra törekszem.


Nyilván érezte a beszédemen a tájszólást vagy nem is tudom, hogy mire érthette, mindenesetre jól megbántott.


2017. júl. 19. 15:52
 1/8 anonim ***** válasza:
65%
Szerintem csupán tapintatlan, tájékozatlan volt és talán nem hallott még túl sok nyelvjárást. Simán meg lehet különböztetni hogy valaki csak más nyelvjárásban, vagy akcentussal beszél. Ettől egyébként gazdag a kultúránk, nem kell ezt szégyelni. Sőt.
2017. júl. 19. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Magyarországon sokan nem találkoznak más nyelvjárással, mint amit használnak. Járhatsz Budapesten, a Balaton környékén, Debrecenben, Pécsett, lényegében mindenütt ugyanúgy fognak beszélni. Ezért már egy kis kiejtésbeli, vagy szókincsbeli eltérés is furcsa. Nem kell ezen megsértődni.
2017. júl. 19. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
De az rég rossz, ha ezt bántásnak veszed. Már ne haragudj, de ebbe semmi elítélő szándék nem volt. Én személy szerint egyébkét meg tudom különböztetni. De például ha Pesten élsz (mint én) nagyon ritkán találkozol tájszólással. Meg aztán eléggé kihaló félben vannak ezek. Vidéken sincs sok helyen. Szögödön se így böszélnek már. A környékbéli tanyákon talán
2017. júl. 19. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
15%
Hidd el, Pesten sajnos sok egyreszt műveletlen, masreszt neveletlen felreszocializalodott ember, tenyleg szomoru, latni mi tortenik egy fovarosban, ha a politikusok java, csak okoskodni tud, meg lopni, de nem tudjak hogyan kell az emberek javat szolgalni.
2017. júl. 19. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Szerintem az illeto csak tudni akarta, hogy hova valosi vagy. Egy kicsit furcsa ketdezett ra, de nem serto. Ha azt mondta volna, hogy furcsan beszeled a magyart, azon sertottel volna meg. Nyilvan a szokincsed is tul bo volt neki. En angol teruleten elek, magyar akcentussal beszelek, naponta kerdezik emberek hova valosi vagyok. Nincs sertodes, ez mar elkezdhet egy erdekes beszelgetest. Ugyanugy "uj magyarral" beszelek, o is megkerdezi, hogy melyik orszagba szulettem. Kicsi dolgokon nem erdemes megbantodni, sporoljuk az energiakant, egy mosoly sokkal hasznosabb.
2017. júl. 20. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Az anyaországi magyarok tényleg ennyire nem tudnak különbséget tenni nyelvjárás és akcentus között?"



Tényleg nem. A magyarok többségének nincs olyan jó hallása és nem erre figyel. Itt nem alap, de főleg Budapesten nem alap, hogy valaki ismerjen nyelvjárásokat. Ha ilyet nem hall, akkor pedig nehéz megkülönböztetni a külföldiek akcentusától.

Én hobbi szinten foglalkoztam beszédtechnológiával, és nekem is el kellett gondolkodni, hogy mi a különbség nyelvjárás és akcentus között.


A magyar nyelvjárásoknál a magánhangzók tevődnek át(Á mint Elemér), és van néhány mássalhangzó, aminek a hosszúsága lényegesen megváltozik. Ami viszont közös az általam ismert magyar nyelvjárásokban, hogy az egyes hangok egymáshoz képesti időtartamának aránya nagyon hasonló(beszédtempó, de nem a hadarást értem, hanem azt, hogy a szavakban a magánhangzók és a mássalhangzók kiejtésének ideje milyen)

Ezen felül van méh néhány sajátosság, 'szöllő', 'szallag' és hasonló mássalhangzó változások.


Az akcentusra az jellemző, hogy valaki a saját nyelvéből kiejtést, beszédtempót, hangejtést, stb áthoz.


Mivel mindkettőben a legjobban eltérő az a hangok kiejtése, de főleg a magánhangzóké, ezért egy gyakorlatlan fül könnyen összekeveri.

2017. júl. 20. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%
Meglepődtem a válaszokon. Pesten nőttem fel, nem vagyok nyelvész és nem igazán ismerek más nyelvjárásban beszélő embereket, mégis meg tudom különböztetni, hogy valaki külföldi vagy nyelvjárásban beszél. Azt már inkább el tudom képzelni, hogy valaki nem ismeri a nyelvjárás és az akcentus szavak közötti jelentésbeli különbséget, főleg, mert manapság sokan mondanak olyat, hogy "amerikai akcentus" meg "brit akcentus", pedig amerikai és brit nyelvjárás lenne a helyes kifejezés.
2017. júl. 21. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Szerintem se sértődj meg rajta, biztosan nem bántásnak szánta. Nekem gimiben volt egy erdélyi magyar osztálytársam és egyszerűen olyan érthetetlenül beszélt, hogy kb fél évig senki nem értette, hogy mit mond. Szokatlan és persze, hogy feltűnik az embernek ha nem a megszokott akcentust hallja.:)
2017. júl. 22. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!