Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Ha az írást nem vesszük...

Ha az írást nem vesszük figyelembe, akkor a kínai nyelvtan mennyire nehéz?

Figyelt kérdés

Tudom, az írás is a nyelvtan része, és a legnehezebben elsajátítható, legtöbb időt igénylő nyelvek tanulási szempontból szinte mindig a (távol)keleti nyelvek. De én csak azt szeretném tudni, hogy mennyire nehéz az írást leszámítva a kínai, grammatikailag is bonyolult-e. Meg hasonlít-e a magyarhoz abban az értelemben, hogy sok-e a toldalék a nyelvtanában, a hang/kiejtés jó párszor változik-e (mondjuk pont a toldalék hatására), vagy van-e benne rengeteg kivétel, csakúgy mint a mi nyelvünkben. (Csak egy példa a kivételre: A vasárnap szóhoz nem adunk toldalékot, ha a "mikor?" kérdésre válaszolunk).

Köszönök minden választ!



2017. júl. 20. 17:34
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
A kínai nyelvtan nem nehéz, alaktan nincs, csak mondattant kell tanulni.
2017. júl. 20. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%
A kínai nyelvnek nincsen nyelvtana. Csak szavakat pakolgatsz egymás mellé. Persze megvan a határozott sorrend, hogy hol van az időhatározó, hol az ige, stb, de ezen kívül nincs se ragozás, se nyelvtani nem, se semmi. A toldalék is külön szónak számít, külön írásjellel. Ami nehéz a nyelvben az írást leszámítva, az a kiejtés a tónusok miatt. Bele lehet persze jönni, csak sokat kell gyakorolni.
2017. júl. 20. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Egy időben érdekelt, és annyit tudok, hogy az igeragozás nincs túlbonyolítva.

Ott mindenki megy.

Én megy.

Te megy.

Ő megy.

Mi megy. stb.

Úgy emlékszem, hogy a múlt és jövő idő sincs se egy nagy valami.

Ami nehéz lehet, az az, hogy "énekelni" kell a nyelvet, mert nem mindegy, hogy egy szó elejére, közepére, vagy végére teszed a hangsúlyt, mert teljesen mást jelenthet.

Viszont ún. számoló szavuk van egy csomó. Nem mindegy, hogy mit számosítasz. Ők nem csak azt mondják, hogy "egy ember", hanem az "egy" meg az "ember" közé még betesznek egy toldalék szót. És más-más szóval "mérik" az embert, az állatot, a napokat, az épületeket, szóval van egy raklap ilyen toldalékszavuk.

2017. júl. 20. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

#2 Akár az angolban! Ott is pl. az állító mondatokban szigorúan meg van kötve az Alany-Állítmány-Tárgy-Határozó-Jelző sorrend.


#3 Itt is dettó mint az angol. Ott is mindenki megy. (+ az s/es E/3-ban)


Köszönöm mindhármótok válaszát! (És én még azt hittem, hogy a kínainak is olyan nehéz a nyelvtana, mint a magyarnak...)

+ Az hogy nincs is igazán nyelvtana, lehet hogy erősíti ezt: [link]

2017. júl. 20. 19:28
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha nem akarsz a tónusokkal meg az írással bajlódni, akkor tanulj meg khmerül (kambodzsai nyelv) vagy indonézül vagy malájul. Egyik sem tónusnyelv, és ugyanúgy nincs nyelvtanuk, csak szavakat raksz egymás mellé.
2017. júl. 31. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!