Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A magyarban helyes az ha egy...

A magyarban helyes az ha egy főnévi igenév tárgyragos szó nélkül szerepel a mondatban? Miért fordul elő gyakran? (példa)

Figyelt kérdés

Trystan Reese, aki terhességét a közösségi médián dokumentálni, nemrég életet adott egy egészséges kisfiúnak, Leónak, írja a Sky.


Ez egy helyes mondat? Nem dokumentálta? Az indexen rendszeresek az ilyen mondatok, de magyartalannak tűnnek nekem. Mégis helyes?



2017. aug. 4. 16:08
1 2
 11/20 BringaManó ***** válasza:

további bénázások (szintén szemmel láthatóan (át)fogalmazási-átszerkesztési bakik):


"A műsorvezető felhozta Tarlósnak felidézte annak az egyesületnek a posztját, akik közvetlenül a partra húznák a gátat."


"2013-ban egyszer már felvetett tarlós a helyi népszavazás lehetőségét a gátról"

("bónusz" helyesírási hibával, nem is akármilyennel)


"A rendszert egyébként nem csak a hibát azonnal bejelentő fiatal "támadta", ennél sokkal komolyabb rések is tátongtak a védelmen. A rendszert egyébként a BKK mára teljesen leállította, (...)"

(szó-, sőt mondatkezdés-ismétlés)


"Ez az a társaság, amely rögtön a partra húzná árvízvédelmi falat a Rómain, a Duna-parton."


"De egy interjúban pedig pár napja úgy fogalmazott Gubik:"


"elmondta, hogy a jelenleg az a legfontosabb, hogy"


"Ehhez az pénznyomó gépet csak egy kicsit kellett átalakítani"

2017. szept. 13. 03:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:

#11


Egyébként az összes arra vonatkozó rész a kommenteidben hogy "nem merülhet fel a kérdés" egyenként és külön-külön is csak fölösleges okoskodás volt, üres töltelék, a kérdéshez semmilyen mértékben nem tartozik.

2023. jan. 13. 00:36
 13/20 BringaManó ***** válasza:

"egyenként és külön-külön is"?... :-D


"csak fölösleges okoskodás" – akárcsak a kérdésed.


"üres töltelék, a kérdéshez semmilyen mértékben nem tartozik" – mármint az, hogy értelmetlen a kérdés? hát az tényleg nem tartozik a kérdéshez, köze sincs hozzá, semmi jelentősége a kérdés szempontjából, irreleváns, töltelék... helyette nyugodtan meg lehetne válaszolni a kérdést. amelynek amúgy semmi értelme. oké.

ez miről jutott most eszedbe így, kereken 64 hónap elteltével? tudok valamiben segíteni?


(sajnos az utóbbi években sem terjedt el futótűzként a kérdésben tárgyalt "jelenség", úgy az ilyesmi továbbra sincs magyarul. pedig igény volna rá, látom.)

2023. jan. 13. 05:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:
A kérdés nem okoskodás, az egy kérdés ("akárcsak a kérdésed", ez a megjegyzés teljesen értelmezhetetlen). A válaszaidnak a fele, ami fölösleges töltelék, okoskodással van kitöltve, csak arra írtam, hogy az fölösleges okoskodás, mert az, hisz nincs köze ahhoz ami az oldal funkcióját betölti. A kérdéseknek van funkciója, az nem azon múlik, hogy önjelölt megmondóemberek kiválogatják hogy mi fölösleges és mi nem, vannak kérdések, vannak válaszok, és vannak felesleges okoskodások, ami gyakorlatilag spammelés. Ez nem olyan bonyolult.
2023. jan. 13. 10:08
 15/20 A kérdező kommentje:
illetve attól még ha szmájlikat raksz egy idézett mondat mögé, azzal amúgy még nem sikerült kifejezned hogy intellektuálisan magasabb szinten állsz-e, csak süt belőle hogy ez lenne a szándékod. Arról viszont árulkodik a stílus, hogy az is öncélú, mint a többi rész. Tehát az írásaidból az nem derül ki, hogy okos vagy, csak annyi, hogy nagyképű.
2023. jan. 13. 10:24
 16/20 BringaManó ***** válasza:

Értem. Olvasd néha a sajátjaidat is, az tömény, funkcionális relevancia, minden nagyképűségtől mentesen... Megmosolyogató, ezért megmosolygom :-), ismét. Akkor is, ha nálam magasabb intellektuális szinten állsz (ami egyáltalán nem kizárt).


A konkrét esetre térne: Én egyetlen olyat látok, amikor az idézett mondat után tetem szmájlit, méghozzá egyet, igaz, az röhögős, mert az "egyenként és külön-külön is" egy mulatságos tévesztés, ha én követtem volna el, akkor magamon is jót mulattam volna. :-)

Ez az eset (és a reakcióm) egyáltalán semmit sem mond arról, hogy ki mennyivel magasabb – vélt vagy valós – intellektuális szinten van. Vedd úgy, hogy az a szmájli ezt jelenti:

'Köszönöm ezt a gyöngyszemet! Akár direkt volt, akár véletlenül, megérdemli, hogy a megismétlésével felhívjam rá a szórakozásra éhes nagyközönség figyelmét – egyúttal szeretném jelezni, hogy lopom. :-)'


Písz, és szép hetet.

2023. febr. 5. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 A kérdező kommentje:
Látom, kitartóan próbálod magyarázni a saját szegénységi bizonyítványodat, bár attól még hogy bő lére van eresztve, méginkább magáért beszél. A megmosolygtató inkább az, hogy amennyire erőltetetten akarsz szellemes és ironikus lenni, ennek ellenére is mesterkéltre sikerült. Ez már inkább ciki, főleg az utolsó bekezdés. De lehet, hogy csak kívülről látszik ennyire.
2023. febr. 6. 14:47
 18/20 BringaManó ***** válasza:

Mit tudnék tenni, hogy jobban megfeleljen neked a válaszom?

Mit szeretnél tudni, mit szeretnél hallani?


Annak idején, még az eredeti kérdésedet próbáltam megválaszolni, mert számomra, magyar anyanyelvű számára a napnál világosabbnak tűnt a válasz, de nem sikerült. Oké, erről letettem.


Több mint öt évvel később (#11) elkezdtél azon rugózni, hogy "egyébként" a kommentjeimben az összes arra vonatkozó rész, "hogy »nem merülhet fel a kérdés« egyenként és külön-külön is csak fölösleges okoskodás volt, üres töltelék, a kérdéshez semmilyen mértékben nem tartozik" – amely megjegyzésed ugyebár csak fölösleges okoskodás volt, üres töltelék, a kérdéshez semmilyen mértékben nem tartozik...


Annm is szenteltél egy választ, hogy leírd: "A válaszaidnak a fele, ami fölösleges töltelék, okoskodással van kitöltve, csak arra írtam, hogy az fölösleges okoskodás, mert az, hisz nincs köze ahhoz ami az oldal funkcióját betölti. A kérdéseknek van funkciója, az nem azon múlik, hogy önjelölt megmondóemberek kiválogatják hogy mi fölösleges és mi nem, vannak kérdések, vannak válaszok, és vannak felesleges okoskodások, ami gyakorlatilag spammelés. Ez nem olyan bonyolult."

Ugye te is látod, hogy mindez fölösleges töltelék, okoskodással van kitöltve, hisz nincs köze ahhoz, ami az oldal funkcióját betölti?...


"Látom, kitartóan próbálod magyarázni a saját szegénységi bizonyítványodat"


Hogy érted ezt? A szmájlit valóban megmagyaráztam. Vagy mi az a szörnyűség, amit szerinted "magyarázni" szándékozom?


"bár attól még hogy bő lére van eresztve, méginkább magáért beszél."


Remélem is, azért írtam.


"A megmosolygtató inkább az, hogy amennyire erőltetetten akarsz szellemes és ironikus lenni, ennek ellenére is mesterkéltre sikerült."


Örülök, ha jókedvre derítettelek – szemmel láthatóan rászorulsz.


Akkor vehetem ezt úgy, hogy az eredeti témát megbeszéltük, ugye? Mehetünk akkor a dolgunkra?

Vagy van még ahhoz hozzáfűznivalód?

Kérdezem ismét: mit szeretnél, mit tehetek érted?

[Ha most már mindig csak az én válaszaimat szeretnéd cincálni, amíg világ a világ, akkor most adtam hozzá ismét egy jó adag alapnyagot, jöhet az ötödik fejezet, halljuk. :-)]

2023. febr. 6. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 A kérdező kommentje:
Jézusom, ezt már nem olvasom el, túl sok dolgom van, egyszerűen irigyellek hogy ennyire sok energiát tudsz szánni a saját magaddal folytatott küzdelmeidre.
2023. febr. 8. 09:49
 20/20 BringaManó ***** válasza:
XD
2023. febr. 8. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!